VIII Krajowy Zjazd Delegatów ZEiRP RP wybrał nowe władze na kadencję 2023-2027. Kacwin, 5-7.10.2023r.
Tegoroczny VIII Krajowy Zjazd Delegatów Związku został przesunięty z czerwca na październik br. Tym razem Zjazd odbył się w pięknej wsi Kacwin, leżącej niedaleko Nidzicy, w powiecie nowotarskim, województwie małopolskim w dniach 5-7 października 2023r ..
Kacwin leży na Spiszu, który obejmuje tereny Polski oraz Słowacji i ogółem ma powierzchnię prawie 3,7 tys. km². Jednak część leżąca w granicach naszego kraju ma tylko niecałe 200 km², a nazywana jest Polskim Spiszem i znajduje się w tej krainie 14 wsi. Jedną z tych wsi jest właśnie Kacwin, zaliczany do najpiękniejszych wsi Małopolski.
Foto 1. Mapa wsi Kacwin.
Kacwin, to wieś leżąca w dolinie potoku Kacwianianka, którą otaczają wzgórza o wysokości 700 – 800 m n.p.m. Ta miejscowość ma ponad 700 lat, liczy ok. 1300 mieszkańców i ma ciekawą historię. Ostało się w tej wsi trochę zabytków m.in. Kościół pw. Wszystkich Świętych z XV-go wieku, spichrze tzw. sypańce o drewnianej konstrukcji z glinianymi ścianami, młyn sprzed 200-tu lat, wiele kapliczek i innych ciekawych obiektów. Mieszkańcy kultywują dawne tradycje m.in. stroje ludowe tzw. strój spiski z odmianą stroju kacwinskiego, który jest prezentowany na różnego rodzaju uroczystościach. Kacwin i tereny go otaczający jest atrakcyjny turystycznie, zarówno latem, ale i zimą m.in. ze względu na wyciąg narciarski i ładne trasy narciarskie. Sporo jest tutaj szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych. Można stąd robić wypady w Pieniny, Gorce i Tatry, na zaporę na Dunajcu, Zbiornik Czorsztyński, Zamek w Nidzicy czy spływ Przełomem Dunajca.
Na VIII krajowym zjeździe dolnośląskich emerytów reprezentowali trzej delegacji wybrani na zjeździe wojewódzkim, który się odbył w marcu br. w Legnicy, a mianowicie: Grzegorz Kocon, Tomasz Szuszwalak i Henryk Bartłomiejczyk.
Nadmienić należy, że legnickie koło na zjazdach krajowych dotychczas reprezentowali: Eugeniusz Bojko, Stanisław Mieśniak, dwukrotnie Zygfryd Zygadło i obecnie Henryk Bartłomiejczyk.
Nasi delegacji do Kacwina pojechali busem KW PSP Szczecin wraz z delegatami z zachodniopomorskiego i lubuskiego. Podczas podróży było sporo czasu na zapoznanie się i wymianę poglądów na różne sprawy związkowe.
Po przebyciu ponad 400 km delegaci ze wszystkich województw spotkali się w Wypoczynkowym Ośrodku „Harnaś” w Kacwinie, gdzie nastąpiła rejestracja i wydanie kart do głosowania oraz materiałów zjazdowych. Także delegaci posilili się po trudach podróży.
Foto 2. Standardowe wyposażenie delegata VIII KZD Zjazdu.
Potem delegaci zostali zakwaterowani w tym ośrodku w dwóch lokalizacjach Harnaś I i Harnaś II
Foto 3. Ośrodek Wypoczynkowy „Harnaś II” w Kacwinie.
Foto 4. Dolnośląscy delegaci na terenach „zielonych” OW „Harnaś II” w Kacwinie.
Miejscem obrad VIII Krajowego Zjazdu Delegatów była wielofunkcyjna sala w Domu Strażaka kacwinskiej OSP. Jednostka ta została utworzona w 1882r. czyli 141 temu! Zaczynali od sikawki i szopy na sprzęt strażacki.
Foto 5-6. Dom Strażaka OSP w Kacwinie.
Obecnie OSP Kacwin, to nowoczesna jednostka licząca 91 członków, mająca cztery drużyny w tym dwie młodzieżowe i kobiecą. Przy tej jednostce od 2002r. działa Strażacka Orkiestra Dęta licząca 36 muzyków. W 2004r. jednostka ta została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Pierwszy dzień Zjazdu.
Zjazd w sali wielofunkcyjnej w Domu Strażaka OSP Kacwin otworzył i powitał delegatów oraz zaproszonych gości kol. Zbigniew Politowski, prezes Zarządu Głównego.
Foto 7. Kol. Zygmunt Politowski otwiera Zjazd.
W swoim powitalnym wystąpieniu prezes kol. Zygmunt Politowski wspomniał zmarłych w czasie kończącej się kadencji członków władz krajowych m.in. śp. Krzysztofa Maślankiewicza – Prezesa Honorowego ZG, śp. Barbarę Łukasiewicz, wiceprezesa ZG, a następnie uczestnicy Zjazdu oddali hołd Zmarłym poprzez powstanie i chwilę ciszy na zadumę.
Foto 8. Uczestnicy Zjazdu oddali hołd zmarłym w czasie kadencji działaczom związkowym.
W dalszej kolejności dokonany został wybór przewodniczącego (Wiesław Woszczyna) i wiceprzewodniczącego (Jarosław Kurek) oraz sekretarza (Małgorzata Grącka) Zjazdu, jak też komisje zjazdowe: mandatowo-wyborczą, uchwał i wniosków oraz skrutacyjną. Przewodniczącym Komisji Uchwał i Wniosków został Dolnoślązak kol. Tomasz Szuszwalak.
Foto 9. Przewodniczący Zjazdu kol. Wiesław Woszczyna (stoi) podczas prowadzenia obrad.
Foto 12. Komisja Uchwał i Wniosków Zjazdu.
Foto 13. Sekretariat Zjazdu,
Foto 14. Widok ogólny sali obrad Zjazdu.
W tej części Zjazdu rozgorzała dyskusja w sprawie legalności Zjazdu ze względu na udział delegatów z oddziałów wojewódzkich, które nie uzyskały dotychczas osobowości prawnej (rejestracji w KRS). Głos zabrało w tej kwestii wielu delegatów z głosem odmiennym.
Foto 15. Kol. Zofia Kozina-Oloś wygłasza uwagi w sprawach statutowych.
W trakcie dyskusji przedstawiona została opinia w tej sprawie prof. nauk prawnych H. Izdebskiego z której wynikało, że w Zjeździe mogą uczestniczyć z głosem stanowiącym delegacji z oddziałów nie posiadających osobowości prawnej.
Foto 16. Kol. Anna Obolewicz przedstawia opinię prawną dot. spraw regulaminowych.
Po przytoczeniu powyższej opinii, atmosfera się uspokoiła, a tym samym rozwiązana została sprawa prawego udziału w Zjeździe delegatów z ośmiu oddziałów nie zarejestrowanych w KRS. Dodać należy, że dolnośląski oddział wojewódzki już na początku 2020r. uzyskał osobowość prawną, jako jeden z pierwszych w kraju. Obecnie sześć oddziałów złożyło w KRS wnioski o rejestrację, natomiast oddziały z zachodniopomorskiego i podlaskiego jeszcze nie podjęły działań w tym kierunku.
Ze sprawozdanie Komisji Mandatowo-Wyborczej wynikało, że w zjeździe uczestniczy 57 delegatów na 62 czyli 91,93% i Zjazd jest prawomocny do podejmowania uchwał i innych decyzji.
Foto 17. Widok sali podczas głosowanie.
Na koniec obrad pierwszego dnia przyjęty został porządek i regulamin VIII Zjazdu. Delegaci postanowili, że z porządku „spadł” punkt dotyczący zmian w Statucie ZEIRP RP z 2019r. Zjazd postanowił, że w tej sprawie w 2024r. zwołany zostanie Nadzwyczajny KZD, w przeddzień uroczystości krajowych z okazji jubileuszu XXX-lecia Związku.
Po przyjęciu porządku i regulaminu Zjazdu, nastąpiła przerwa w obradach, organizatorzy zaprosili uczestników na posiłek do grillowni, gdzie w luźnej atmosferze kontynuowane były rozmowy na tematy związkowe, wspomnieniowe...
Foto 18. Rozmowy związkowe przy grillu.
Drugi dzień obrad
Przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad delegacji wykorzystali czas na wymianę poglądów dot. spraw zjazdowych, na rozmowę na rozmowę na inne tematy, wszak wielu po latach spotkało się i było o czym rozmawiać.
Foto 20 - 30. Migawki z sali przed oficjalnym rozpoczęciem obrad.
Obrady rozpoczęły się od złożenia przez kol. Zygmunta Politowskiego, prezesa Zarządu Głównego, sprawozdania z działalności za lata 2019-2023, natomiast sprawozdanie finansowe za ten okres złożył skarbnik kol. Andrzej Kowalcze. Ze sprawozdań wynika m.in. Związek liczy 10 688 członków zwyczajnych na ogólną liczbę 43 726 osób pobierających emerytury i renty strażackie(policyjne) w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA.
Foto 31. Prezes ZG kol. Zygmunt Politowski składa sprawozdanie z działalności za lata 2019-2023, ….
Foto 32. … a skarbnik ZG kol. Andrzej Kowalcze sprawozdanie finansowe.
W międzyczasie kol. Ryszard Grosset poinformował o pracach nad obywatelskim projektem w sprawie emerytur służb mundurowych tzw. w stanie spoczynku i zebrał od delegatów stanowisko w tym przedmiocie.
Foto 33. Kol. Ryszard Grosset omawia sprawy projektów obywatelskich dot. mundurowej emerytury „w stanie spoczynku”.
Ostatnie sprawozdanie złożył kol. Andrzej Rusek, przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej i z którego wynika, że GKR dokonała całokształtu oceny działalności Zarządu Głównego w minionej kadencji oraz przedstawiła wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu za działalność w latach 2019-2023.
Foto 34. Kol. Andrzej Rusek, przewodniczący GKR składa sprawozdanie z działalności za okres minionej kadencji.
Potem rozpoczęła się dyskusja nad sprawozdaniami. Zabierający głos w tej dyskusji wyrażali różne stanowiska dot. sprawozdań i oceny działalności władz krajowych Związku, jak też zgłoszonych zostało szereg wniosków. W dyskusji zabrali głos także delegacji dolnośląscy.
Foto 35. Wystąpienie Dolnoślązaków w dyskusji nad sprawozdaniami - kol. Grzegorza Kocona…
Foto 36. … i kol. Henryka Bartłomiejczyka.
Po zakończeniu dyskusji, Zjazd udzielił absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu za działalność w kadencji 2019-2023. Za udzieleniem absolutorium głosowało 48 delegatów, a siedmiu się wstrzymało.
Foto 37. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium ustępującemu ZG za działalność w VII kadencji.
Potem Zjazd przyjął liczebność składów Zarządu Głównego (25 osób) i Głównej Komisji Rewizyjnej (7 osób) w nowej kadencji, a następnie zgłoszono kandydatury do władz, a Komisja Skrutacyjna przystąpiła do przygotowania kart do tajnego głosowania, które zostały rozdane delegatom.
Foto 38. Delegaci województwa śląskiego odbierają karty do głosowania
Potem odbyło się głosowanie, a delegaci z wypełnionymi kartami wrzucali je wg kolejności do urny.
Foto 39 - 44. Migawki z tajnego głosowania na członków ZG i GKR Związku.
Foto 45. Komisja skrutacyjna podczas liczenia głosów.
W tej części obrad uczestniczyli st. bryg. Zając, Dyrektor Biura Kadr KG PSP oraz st. bryg. Mariusz Łaciak , zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, którzy w swoich wystąpieniach przedstawili informacje dotyczące spraw związkowych i współpracy na linii ogniwa Związku- komendy PSP. Także z sali zgłoszono szereg zapytań do gości Zjazdu.
Foto 46. Wystąpienie Dyrektora Biura Kadr KG PSP st. bryg. Tomasza Zająca na Zjeździe.
Foto 47. Prezes ZG wręcza podziękowanie dla OSP Kacwin za pomoc w organizacji Zjazdu.
Foto 48. Dh Adrian Magiera, naczelnik OSP Kacwin, prezentuje otrzymane podziękowanie.
Potem Zjazd wybrał kol. Ryszarda Grosseta i kol. Annę Obulewicz do reprezentowania naszego Związku w Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.
Dużo emocji wzbudziła debata nad podziałem składki członkowskiej. Zgłoszono szereg propozycji jej podziału. Ostatecznie Zjazd uchwałą postanowił, że 60% składki pozostaje w kole, 25% w oddziale wojewódzkim, a pozostałe 15% otrzyma Zarząd Główny.
Foto 49. Widok sali podczas drugiego dnia obrad Zjazdu.
Zjazd nadał godność Członka Honorowego Związku. Wśród uhonorowanych tym tytułem było trzech Dolnoślązaków: kol. Eugeniusz Engel i kol. Ryszard Januszkiewicz - prezesi Honorowi Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP oraz kol. Henryk Bartłomiejczyk – wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związku we Wrocławiu. Gratulujemy.
Kulminacyjnym punktem obrad było ogłoszenie wyników wyborów do władz Związku, które przedstawił przewodniczący Komisji Skrutacyjnej. Zjazd wybrał 27 członków Zarządu Głównego i 7 członków Głównej Komisji Rewizyjnej. Ukonstytuowanie nowych władz przełożono na następny dzień.
Foto 50. Dolnośląscy delegaci na Zjazd (od lewej): Grzegorz Kocon, Henryk Bartłomiejczyk i Tomasz Szuszwalak.
Organizatorzy Zjazdu przygotowali dla delegatów i gości miłą niespodziankę. Wycieczkę po ciekawych miejscach Polskiego Spiszu i Pienin.
Foto 51. W drodze na spływ Przełomem Dunajca uczestnikom dopisują humory.
Zaczęliśmy od m.Sromowce Niżne i przejściem kładką na stronę Słowacką do Czerwonego Kościoła z podziwianiem pięknego widoku na Trzy Korony. Kładka ma rozpiętość 90 m, co jest rekordem europejskim wśród tego typu konstrukcji, a sam pylon ma wysokość 27 m!
Foto 52-56. Z pobytu na przejściu granicznym ze Słowacją w Sromowcu Niżnym.
Potem udaliśmy się na przystań pontonowo-kajakową, gdzie obsadziliśmy kilka dużych pontonów i zostaliśmy wyposażeni w kapoki i wiosła. Z humorem wypłynęliśmy pontonami na wartkie wody Dunajca na ok. 15 km trasę. Płynąć Przełomem Dunajca, podziwialiśmy piękne widoki, jednocześnie słuchając różnych opowieści góralskich. Ze względu na zagrożenie utraty komórek (utopienie w rzece), to sprzęt ten umieszczony został w pojemnikach wodoszczelnych, a sam spływ nie był dokumentowany! A szkoda, bo widoki były cudne!
Foto 57-65. Migawki ze spływu Przełomem Dunajca.
Na całej trasie była rywalizacja między załogami pontonów. Już przy zapadającym zmierzchu wszystkie pontony szczęśliwie przybiły do przystani w Szczawnicy.
A potem autokarami wróciliśmy do „Harnasia” na pożegnalną kolację, na której kontynuowane były rozmowy na związkowe tematy, i nie tylko. Organizatorzy Zjazdu podziękowali właścicielce „Harnasia” za gościnność i serdeczność okazywaną delegatom i ich gościom.
OW „Harnaś”, to dobre miejsce na wypoczynek i wypady w urocze miejsce polskich i słowackich gór. Strażacy są tutaj mile widziani, a właściciele z całego serca zapraszają brać strażacką z rodzinami do „Harnasia”.
Trzeci dzień obrad.
Foto 66. Kol. Jarosław Kurek, wiceprzewodniczący Zjazdu (stoi) otwiera trzeci dzień obrad.
Po wznowieniu obrad ostatniego dnia Zjazdu, podane zostały wyniki ukonstytuowania się nowych władz Związku, a mianowicie:
- Zarząd Główny: prezes - Zygmunt Politowski (wojew. mazowieckie), wiceprezesi – Wiesław Woszczyna (wojew. świętokrzyskie), Anna Obolewicz (wojew. mazowieckie), Jarosław Kurek (wojew. małopolskie), sekretarz – Małgorzata Grącka (wojew. mazowieckie), skarbnik – Andrzej Kowalcze wojew. małopolskie), a jednym z 19 członków zarządu został Tomasz Szuszwalak (wiceprezes wrocławskiego oddziału wojewódzkiego).
- Główna Komisja Rewizyjna: przewodniczący – Jerzy Żelazny (wojew. świętokrzyskie), zastępca przewodniczącego – Czesław Młynarski (woj. lubelskie).
Foto 67. Wystąpienie nowo wybranego prezesa ZG kol. Zygmunta Politowskiego.
Ponadto Zarząd Główny na swoim pierwszym posiedzeniu uchwalił nową wysokość składki członkowskiej w wysokości 4 zł/m-c (48 zł/rok), która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2024r.
Foto 68. Sala obrad w czasie trzeciego dnia Zjazdu.
W dalszej części obrad, po poprawkach Zjazd przyjął regulamin pracy Zarządu Głównego, natomiast projekt regulaminu pracy Głównej Komisji Rewizyjnej został odrzucony z zaleceniem jego przepracowania ze względu na uchybienia formalno-prawne.
Foto 69. Głosowanie w sprawie przyjęcia regulaminów pracy ZG.
Zjazd wybrał komisję statutową oraz radę programową obchodów 30-lecia Związku
Na zakończenie obrad przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków przedstawił uchwałę programową na kadencję 2023-2027, która została przyjęta przez Zjazd.
Foto 70. Przewodniczący Komisji i Uchwał kol. Tomasz Szuszwalak przedstawia projekt uchwały programowej na VIII kadencję.
Podsumowania i zamknięcia Zjazdu dokonał nowy prezes kol. Zygmunt Politowski.
Foto 71. Wspólne zdjęcie delegatów dolnośląskich i lubuskich z prezesem kol. Zygmuntem Politowskim.
Nasi delegaci wraz z kolegami z Lubuskiego i Zachodniopomorskiego bezpośrednio po obradach udali się w drogę powrotną, natomiast duża część delegatów skorzystała z oferty organizatorów i udała się na dalsze zwiedzania m.in. zamku w Nidzicy.
Foto 72. W drodze na Dolny Śląsk.
Do zobaczenia na Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe Delegatów w 2024r.
Tekst i zdjęcia: H. Bartłomiejczyk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz