V. Kadencja koła w latach 2007 – 2011.

W dniu 17 stycznia 2007r. w sali konferencyjnej Starostwa Legnickiego odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze koła.

Foto 1. Prezydium zebrania wyborczego (od lewej): kol. Ryszard Januszkiewicz – prezes DZW, kol. Ryszard Gromuł – członek ZG ZEiRP, kol. Eugeniusz Bojko – prezes koła, kol. Stanisław Duszeńko – przewodniczący zebrania, kol. gen. Ryszard Dąbrowa, kol. Feliks Kostecki – wiceprzewodniczący WKR, mł. bryg. Maciej Płóciennik – zastępca komendanta miejskiego PSP w Legnicy.

Zebranie wybrało nowe władze koła na kadencję 2007-2011 w składzie:

Zarząd Koła: Eugeniusz Bojko - prezes, Stanisław Duszeńko - wiceprezes, Henryk Bartłomiejczyk - sekretarz, Józef Morawski – skarbnik oraz członkowie - Waldemar Cybulski, Jan Rutkowski i Stanisław Rudowicz.

Komisja Rewizyjna Koła: Stanisław Mieśniak- przewodniczący, Krystyna Jurczyk- sekretarz , Maria Mardowska – członek.

Delegatami koła na Zjazd Wojewódzki zostali wybrani: S. Duszeńko, H. Bartłomiejczyk, S. Mieśniak, S. Pańkowska, J. Rutkowski, S. Rudowicz.
Foto 2. Wspólne zdjęcie uczestników zebrania sprawozdawczo-wyborczego koła.


W lipcu 2008 r. zmarł nasz nieodżałowany prezes koła płk poż. w st. spocz. Eugeniusz Bojko, który do ostatnich chwil swojego życia wykonywał swoje społeczne obowiązki na rzecz emerytów i rencistów pożarnictwa.Była to wielka strata dla nas, dla Związku i polskiego pożarnictwa. Świętej pamięci Pan Pułkownik Bojko był pionierem pożarnictwa, któremu poświecił 48 lat życia, a po przejściu na zaopatrzenie emerytalne tworzył nasz Związek i od powstania legnickiego koła przez prawie trzy kadencje kierował pracami zarządu.
Foto 3. Ceremonia pogrzebowa nad mogiłą śp. Eugeniusza Bojko na cmentarzu w Zielonej Górze.

Pogrzeb śp. Eugeniusza Bojko odbył się w Zielonej Górze na miejscowym cmentarzu komunalnym wg ceremoniału pożarniczego z udziałem kompanii honorowej, licznych strażackich pocztów sztandarowych oraz strażaków z całego kraju.

W tym samym roku po ciężkiej chorobie zmarł skarbnik koła st. asp. w st. spocz. Józef Morawski, który pochowany został na legnickim cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.W związku z tym w listopadzie 2008 r. do zarządu koła dokooptowana została kol. Stefania Pańkowska, której powierzona została funkcja skarbnika.

Z uwagi na ogromne zasługi wniesione dla koła przez śp. Eugeniusza Bojko przez prawie rok po Jego śmierci stanowisko prezesa koła pozostawało nie obsadzone. Dopiero na posiedzeniu w maju 2009 r. zarząd funkcję prezesa powierzył kol. Stanisławowi Duszeńko, a wiceprezesa kol. Henrykowi Bartłomiejczykowi, który dodatkowo realizował zadania sekretarza koła. W dniu 20 września 2010 r. do zarządu weszła kol. Bernardyna Zuska, która objęła funkcję sekretarza koła.

W czasie trwania minionej kadencji z Zarządem i Komisją Rewizyjna Koła utrzymywał stały kontakt przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Dolnośląskiego Zarządu kol. płk. w st. spocz. Zygfryd Zygadło, który uczestniczył w prawie wszystkich posiedzeniach zarządu, przekazując swoje uwagi i wspomagając nasze działania.

Na dzień zebrania sprawozdawczo-wyborczego do koła należało 85 członków zwyczajnych w tym 15 kobiet(18% ogółu członków) i wynosi ok. 50% ogólnej liczby emerytów, rencistów i osób pobierających rentę rodzinną w tym osoby nieletnie w powiecie.

W ostatnich czterech latach przyjętych do koła zostało 19 nowych członków, choć jest to o połowę mniej niż w poprzedniej kadencji w latach 2002 – 2007. Tym niemniej w latach 2007 - 2011 ubyło aż 17 członków z tego dziesięciu zmarło, a sześciu skreślono zgodnie z wymogami statutowymi ze względu na długi okres zalegania w opłacaniu składek członkowskich, a jeden wrócił do służby w PSP – Pan nadbryg. Ryszard Dąbrowa powołany został w 2009 r. na Komendanta – Rektora Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, z czego się cieszymy i życzymy Panu Generałowi sukcesów w kształceniu nowych kadr pożarniczych i wysokich osiągnięć naukowych na potrzeby ochrony przeciwpożarowej kraju.
Foto 4. Nadbryg. Ryszard Dąbrowa, Komendant – Rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Członkowie naszego Koła mieszkają aż w 23 miejscowościach w na terenie 12 gmin z tym, że najwięcej z nich jest mieszkańcami Legnicy – około 53 % ogółu, Chojnowa – około 10 % oraz Rzeszotar prawie 5 %. Korzystnym jest iż nasza organizacja nie starzeje się. Łącznie nasze koło „liczy” 5180 lat, a wiek statystycznego członka koła wynosi ponad 61 lat. Taka przeciętna wieku była również na koniec poprzedniej kadencji. Powyższe wskazuje, że choć lat przybyło każdemu w tym czasie, to nowi członkowie Koła, głównie młodszych roczników, zapewnili iż średnia wieku się nie zmieniła. Podkreślić należy, że 14 osób będących członkami koła ma 80 i więcej lat, co stanowi ponad 16% ogółu, a wielu z nich bardzo aktywnie uczestniczy w życiu koła.

W okresie minionej kadencji zarząd odbył 28 posiedzeń protokołowanych i w ponad 90 % posiedzeń udział wzięli członkowie Komisji Rewizyjnej.

Zarząd opracował wiele wystąpień do władz, instytucji i parlamentarzystów w sprawach istotnych dla koła i ich członków, jak też osób nie stowarzyszonych.

W okresie sprawozdawczym Zarząd zorganizował 16 spotkań okolicznościowych z emerytami i rencistami pożarnictwa m.in. z okazji Dnia Strażaka, Nowego Roku, także organizowane były spotkania opłatkowe z udziałem działaczy związku, weteranów pożarnictwa i współdziałających z kołem kierownictw PSP i Związku OSP, Dnia Kobiet, jak też spotkań religijno – koleżeńskich w świetlicy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Piekarach. Łącznie w tych spotkaniach uczestniczyło prawie 700 osób.
Foto 5. Pamiątkowe zdjęcie uczestników przed spotkaniem opłatkowym w dn. 29.12.2010r.

Przez całą kadencję członkowie władz Koła pełnili dyżury w biurze koła, średnio raz w tygodniu. Ogółem w tym okresie takich dyżurów było 266 w czasie których przyjęto prawie 500 osób, załatwiając różnorodne sprawy w tym indywidualne naszych członków i osób niestowarzyszonych.

Kadencja należała do najtrudniejszych pod względem finansowym z dotychczasowych w historii legnickiego koła. Od samego jej początku pozbawieni zostaliśmy możliwości dofinansowywania organizowanych „od zawsze” spotkań z okazji Dnia Strażaka, Święta Niepodległości czy Nowego Roku z funduszu emerytalnego tworzonego z odpisów 0,5 procent od naszych świadczeń emerytalno – rentowych. Czujemy się oszukani, gdyż bez uprzedzenia w 2007 r., Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP nagle odmówił nam dopłaty do zorganizowanego już spotkania noworocznego z emerytami i rencistami pożarnictwa. W tej kwestii odwoływaliśmy się w 2007 r. aż do Komendanta Głównego PSP, lecz nie osiągnęliśmy zamierzonego skutku.

Powyższa sytuacja powstała na skutek zmian prawa, dokonanej bez konsultacji ze naszym Związkiem i innymi związkami emerytów służb mundurowych tj. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie funduszu socjalnego w taki sposób, że pozbawiono koła możliwości dofinansowywania do organizowanych przedmiotowych spotkań, wycieczek i imprez kulturalno-rekreacyjnych, jak też środków na zakup z tego funduszu wieńców na pogrzeby zmarłych emerytów czy kwiatów z okazji jubileuszy.

Zarząd koła wystosował w kwietniu 2008 r. wystąpienie do Pana Grzegorza Schetyny, ówczesnego Posła z naszego okręgu, a zarazem Wicepremiera i Ministra Spraw Wewnętrznych o podjęcie inicjatywy legislacyjnej zmieniającej te niekorzystne dla nas uregulowania prawne. Koło nie doczekało się odpowiedzi od Pana Grzegorza Schetyny, a przepis ten nie został zmieniony do końca tej kadencji, choć Zarząd Główny naszego Związku już w 2007 roku złożył korzystny dla kół projekt zmiany tego rozporządzenia.
Foto 6. Tablica ogłoszeń koła w holu KM PSP w Legnicy.

Takie postępowanie doprowadziło, że koło, jak też wszystkie inne, znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Z tego względu w 2008 r. nie było spotkania z okazji Dnia Strażaka i zarząd koła wprowadził drastyczne środki oszczędnościowe, mające na celu poprawę sytuacji finansowej koła, co negatywnie zostało odebrane przez nasze środowisko. Ale to było jedynie słuszne działanie.

W efekcie podjętych przedsięwzięć w tym przedmiocie zgromadzone zostały ograniczone środki, które umożliwiły organizację, tylko raz w roku spotkania z okazji Dnia Strażaka (w poprzednich latach dodatkowo spotkania noworoczne i z okazji Święta Niepodległości). Nadmienić należy, że zmieniona została formuła tych spotkań, kierując ją na spotkania kulturalno–oświatowe połączone z zabawą przy karaoke, co w znacznym stopniu uatrakcyjniło wspólnie spędzany czas.

W kadencji miały miejsce ważne inne wydarzenia w życiu koła. Pierwszym z nich jest powołanie przez Jego Ekscelencję Biskupa Legnickiego na duszpasterza koła ks. kanonika Jana Mateusza Gacka, proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.  
Foto 7. Ks. kan. Jan Mateusz Gacek -Duszpasterz Koła ZEiRP RP w Legnicy

Jest to największe wydarzenie w życiu naszego koła, które na zawsze wpisane zostało w historię Związku na Ziemi Legnickiej. Cieszymy się, że ks. Jan Gacek przyjął prośbę pożarniczej braci emeryckiej i zgodził się otoczyć naszą społeczność swoją opieką duszpasterską, jednocześnie wspomagając nas w działalności statutowej.

Drugim ważnym wydarzeniem była 10 rocznica powstania połączenia koła przy Komendzie Wojewódzkiej i Rejonowej PSP w Legnicy w jedno koło, którą obchodziliśmy w maju 2009 roku. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia poświęcona tej rocznicy.
Foto 8. Akademia w dn. 29.05.2009 r. z okazji X –lecia koła po reorganizacji struktur związkowych w 1999r.

Trzeba ze smutkiem powiedzieć, że od lat trwa odbieranie nam świadczeń nabytych w 1994 r. Przypomnę, że najpierw obniżono górną granicę świadczeń emerytalnych ze 100% na 75%, co miało być operacją czasową, a w miejsce tego mieliśmy mieć waloryzację płacową. Waloryzacja płacowa po krótkim okresie funkcjonowania została zabrana i pozostawiono okrojoną stawkę świadczenia na poziomie 75%. Zmniejszono w międzyczasie wskaźnik wzrostu emerytury za każdy rok służby z 3,0% do 2,6%. Dopuszczono kilka lat temu zwiększenie emerytury dla pracujących emerytów policyjnych w tym strażaków, ale tylko do poziomu 75%. W 2006 r. pozbawiono nas także prawa do tzw. „sufitówki”.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, na przełomie 2008 i 2009 r. trwała akcja składania przez osoby które przeszły na emeryturę do końca 1998 r. wniosków o ponowne ustalenie wysokości świadczeń emerytalnych przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA i wypłacenie wraz z odsetkami kwot, wynikających z różnicy między przysługującymi świadczeniami zgodnie ze słusznie nabytymi prawami w 1998 r. lub wcześniej, a zaniżonymi przez ZER od dnia 01.01.1999 r. poprzez zastosowania wadliwych podstaw prawnych do decyzji waloryzacyjnych. Po odrzuceniu wniosków przez ZER, przygotowaliśmy odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie. Według rozeznania zarządu koła do ZER i Sądu w Warszawie skierowane zostało z naszego terenu około 30 spraw, w całym kraju około 40 000 od „mundurowych”. Większości sprawy zostały negatywnie rozpatrzone przez warszawski sąd. A dodatkowo składających wnioski, sąd obciążył kosztami zastępstwa sadowego w kwocie do 120 zł . Sprawa jest skomplikowana, bo w międzyczasie wydane zostały wyroki, iż sądy powszechne nie mogą rozpatrywać takich spraw, a władne do tego są sądy administracyjne. Problematyka jest bardzo złożona prawnie i trudno na dzień dzisiejszy określić jaki jej będzie finał. W kraju toczy się wiele postępowań w tej sprawie, jak też przed Trybunałem w Strasburgu.

Faktem jest, że wielu z nas liczyło na pomyślne rozstrzygnięcia w duchu art. 2 Konstytucji RP,a dokładnie wyinterpretowania z niego zasady ochrony praw nabytych i art. 67 z którego wynika, że każdy obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego między innymi po osiągnięciu wieku emerytalnego.

W kadencji tej nastąpiła dalsza integracja środowisko emeryckie w powiecie, a proces ten trwa już kilka lat, a dużą rolę w tym procesie odgrywa nasz Związek. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, choć jeszcze nie dobiegła integracja do końca i taka perspektywa jest jeszcze odległa. Jednak sprzyjają temu również działania podejmowane przez Zarząd Koła m.in. organizowane systematycznie spotkania gromadzące aż trzy pokolenia byłych strażaków – wszak różnica między najmłodszym a najstarszym byłym strażakiem w kole wynosi obecnie 60 lat!!! Swoje miejsce w tych działaniach mają organizowane od kilku lat Msze Święte w intencji emerytów oraz strażaków i ich rodzin.
Foto 9. Wspólne zdjęcie przed obrazem św. Floriana uczestników Mszy Św. z okazji Dnia Strażakaw dn. 12.05.2009 r.w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

Z satysfakcja podkreślić należy, że od kilku lat komendant miejski PSP Pan bryg. Adam Konieczny z całą komendą i jednostkami ratowniczo–gaśniczymi z pełnym zrozumieniem i życzliwością podchodzi do problemów naszego środowiska, stwarzając odpowiednie warunki do działania koła w realizacji zadań statutowych oraz udziela nam wielkiego wsparcia i pomocy oraz przyczynił się do umocnienia więzi strażaków PSP z seniorami służby pożarniczej.
Foto 10. Powiatowa akademia z okazji Dnia Strażaka w 2010r.- pamiątkowe zdjęcie po wręczeniu odznaczeń członkom koła(od lewej): Pan mł. bryg. Adam Konieczny – komendant miejski PSP w Legnicy, kol. Marian Molęda, kol. Stanisław Bartoszuk oraz Pan bryg. Jerzy Łabowski zastępca dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP.
Stale też poszerza się zakres współdziałania naszego koła z Zarządem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Legnicy oraz z okolicznymi jednostkami ochotniczych straży pożarnych. Wielu członków naszego koła działa aktywnie w strażactwie ochotniczym, co cieszy, a zarazem zobowiązuje nas do poszukiwania nowych form współdziałania.

W dniu 21 marca 2007 r. odbył się III Zjazd Wojewódzki Delegatów ZEiRP Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Zjazd wybrał nowe władze na kadencję m.in. prezesem został kol. Aleksander Demczuk.
Foto 11. III Zjazd Wojewódzki Delegatów - prezes koła kol. Eugeniusz Bojko wręcza podziękowanie prezesowi DZW kol. Ryszardowi Januszkiewiczowi za współpracę z legnickim kołem w latach 1999-2007.

Także przedstawiciele legnickiego koła weszli w skład władz wojewódzkich: kol. Eugeniusz Bojko wybrany został na wiceprezesa, natomiast kol. Zygfryd Zygadło na przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej.
Foto 12. Kol. ppłk w st. spocz. Zygfryd Zygadło - Członek Głównej Komisji Rewizyjnej w kadencji 2007-2011.

Ponadto kol. Zygfryd Zygadło wybrany został na delegata na Krajowy Zjazd Delegatów, który powierzył mu funkcję Członka Głównej Komisji Rewizyjnej.

Tekst: H. Bartłomiejczyk

Zdjęcia: Arch. Koła Legnica.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz