Uczcili pamięć poległych i zmarłych strażaków. 06.05.2019r.
Drugim akcentem tegorocznych obchodów Dnia Strażaka, po mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Piekarach, było uczczenie pamięci zmarłych pożarników Ziemi Legnickiej.
Pielęgnując  strażacką tradycję w dniu szóstego maja br. delegacja w składzie: mł. bryg. Wojciech Huk – komendant Miejski PSP, st. kpt. Marcin Swenderski – zastępca komendanta miejskiego PSP, dh Zbigniew Biłyk – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP i st. bryg. w st. spocz. Henryk Bartłomiejczyk – wiceprezes koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Legnicy złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych i zmarłych pożarników Ziemi Legnickiej w Katedrze Legnickiej.

Foto 1. Delegacja strażaków przed tablicą.

Foto 2. Składanie kwiatów pod tablicą.

Foto 3. Delegacja oddaje honory po złożeniu kwiatów.

Foto 4. Delegacja strażaków przy tablicy.


Katedra św. Piotra i Pawła w Legnicy

Foto 5. Katedra św. Piotra i Pawła w Legnicy – ujęcie od strony wschodniej.
Świątynia wzmiankowana jest po raz w dokumencie wystawionym 1208 r. przez księcia Henryka Brodatego. Pierwotnie był to kościół romański, z cegły, wzniesiony na miejscu małej drewnianej kapliczki. W latach 1328-1390 na miejscu pierwotnego kościoła wzniesiono nową świątynię. Obiekt murowany z czerwonej cegły z wieżą północną przykrytą renesansowym hełmem. W XV wieku kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła został znacznie rozbudowany. Do naw bocznych dobudowano osiem kaplic.Katastrofalny pożar miasta w 1648 r. doprowadził do zniszczenia kościoła i runięcia jego jedynej wieży.Kościół po pożarze został odbudowany.Kolejna neogotycka gruntowna przebudowa w latach 1892-1894 znacznie zmieniła zabytkowy charakter budowli. Obecnie kościół jest orientowany, trzynawowy z sześcioma przęsłami. Kościół posiada bogate wyposażenie oraz detale architektoniczne. Północne wejście do kościoła od strony Rynku zdobi gotycki portal przedstawiający w tympanonie scenę Pokłonu Trzech Króli. Po obu bokach stronach portalu stoją kamienne posągi Apostołów Piotra i Pawła. Portal zachodni zdobi posąg Madonny z Dzieciątkiem z XIV wieku. Na elewacji południowej znajdują się wykonane z kamienia barokowe i renesansowe nagrobki.
Wewnątrz kościoła zachowała się część epitafiów z XV-XVIII wieku. W południowej nawie w jednej z kaplic stoi sarkofag księcia legnickiego Wacława I i jego żony Anny Cieszyńskiej zmarłych w XIV wieku. W sąsiadującej kaplicy na ołtarzu znajdują się kamienne rzeźby gotyckie z XIV wieku przedstawiające Apostołów, na ścianach wiszą renesansowe nagrobki. W kościele zachował się również barokowy ołtarz główny z XVIII wieku, brązowa chrzcielnica z XIII wieku, kamienna renesansowa ambona z XVI wieku przykryta XIX-wiecznym drewnianym baldachimem.
Wielką atrakcją dla mieszkańców Legnicy były na wieży kuranty. Zdemontowano je w czasie II wojny, ale od 2002 roku z wieży kościoła ponownie płyną melodyjne dźwięki.
Od 1992 r. kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła pełni funkcję katedry diecezji legnickiej(materiał o katedrze opracowano na podstawie tekstów na http://zabytki.legnica.eu/kosciol-pw-sw-piotra-i-pawla).


Tekst: H. Bartłomiejczyk 

 Zdjęcia: M. Guzenda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz