Ostatnia droga śp. st. kpt. w st. spocz. Andrzeja Rogalskiego! 04.08.2022r.


Smutna informacja o śmierci kol. st. kpt. w st. spocz. Andrzeja Rogalskiego szybko rozeszła się w środowisku strażackim Ziemi Legnickiej i Dolnego Śląska.

 
Foto 1. Śp. st. kpt. w st. spocz. Andrzej Rogalski (1963-2022)

Śp. Andrzej zmarł w dniu drugiego sierpnia br. po długiej i ciężkiej chorobie, natomiast pogrzeb odbył się dwa dni później w Krzelowie, niedaleko Ścinawy. Tego dnia na ostatnią drogę przybyli strażacy i emeryci PSP z bardzo wielu miejscowości województwa dolnośląskiego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w neogotyckim kościele parafialnym pw. św. Marcina wybudowanego ok.1860r.

 
Foto 2. Kościół św. Marcina w Krzelowie.

Przy trumnie ustawionej na katafalku przed prezbiterium, krótko przed godz. 15:00, zaciągnięta została warta honorowa strażaków PSP, a w ławach zasiedli w galowych mundurach strażacy, koledzy emeryci zmarłego z legnickiego koła, jak też znajomi i przyjaciele z czasów strażackiej służby oraz mieszkańcy Krzelowa.

 
Foto 3. Warta honorowa strażaków PSP przy trumnie w kościele.

Uroczystości w kościele rozpoczęły się odmówieniem koronki do Miłosierdzia Bożego, którą zawsze o tej godzinie odmawiał śp. Andrzej, a następnie odprawiona została koncelebrowana msza żałobna, której przewodniczył ks. Dariusz Rzepka, proboszcz miejscowej parafii pw. Św. Marcina.

Foto 4. Widok kościoła w czasie żałobnej Mszy Św.

Po mszy uformował się kondukt żałobny, na czele krzyż, strażacy niosący poduszkę z odznaczeniami, czapkę z insygniami starszego kapitana, strażackie delegacje z wieńcami, kapłani, trumna na autodrabinie z asystą strażaków po jej bokach, rodzina oraz pozostali uczestnicy pogrzebu.


Foto 5 – 11. Kondukt żałobny w drodze na cmentarz.

Przed bramą cmentarza, strażacy zdjęli z autodrabiny trumnę i na ramionach przenieśli ją na miejsce wiecznego spoczynku.
 
Foto 12-15. Kondukt żałobny na cmentarzu.

Słowa ostatniego pożegnania nad otwartą mogiłą wygłosił bryg. Ryszard Kawka, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 PSP w Chojnowie, który przez ponad 20 lat był dowódcą śp. st. kpt. Andrzeja Rogalskiego.
 
Foto. 16-17. Bryg. Ryszard Kawka podczas wygłaszania ostatniego pożegnania.

Żegnający w swoim wystąpieniu nawiązał do strażackiej służby śp. Andrzeja, który w swoim codziennym życiu był oddany służbie, awyrazemtego jest liczny udział w Jego ostatniej drodze ziemskiego życia strażaków Państwowej Straży Pożarnej z zastępcą komendanta głównego nadbryg.dr Adamem Koniecznym, dolnośląskim komendantem wojewódzkim nadbryg. Markiem Kamińskim,komendantem miejskimw Legnicy st. bryg. Wojciechem Hukiem z kadrą dowódcząoraz byłych funkcjonariuszy pożarnictwa z nadbryg. w st. spocz. Ryszardem Dąbrową, byłym komendantem wojewódzkim w Legnicy i Komendantem – Rektorem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Foto 18. Widok ogólny miejsca ceremonii pogrzebowej.

Śp. Andrzej Rogalski urodził się w 1963r. w Ścinawie. Swoją edukację na szczeblu podstawowym rozpoczął w niedalekim Budkowie, a ukończył w Krzelowie. Potem kształcił się w Zespole Szkół Rolniczych im. Ziemi Piastów we Wrocławiu, a po ukończeniu tej szkoły w 1983 roku uzyskał tytuł technika mechanizacji rolnictwa. Pracował w rodzinnym gospodarstwie rolnym, jak też odbywał staż w ścinawskiej spółdzielni kółek rolniczych. Potem swoje życie wiąże z mundurem strażackim. W latach 1984 – 86 odbywa zastępczą służbę wojskową w oddziałach Obrony Cywilnej przy Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Legnicy, jako junak w Zawodowej Straży Pożarnej w Lubinie, a po jej ukończeniu, nadal pracuje w tej jednostce, jako zawodowy strażak w podziale bojowym na stanowisku przodownika roty. W tej jednostce po uzyskaniu kwalifikacji w korpusie podoficerów awansuje na dowódcę sekcji.W międzyczasie, w 1989 roku, ukończył Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu i uzyskał tytuł technika pożarnictwa i stopień młodszego chorążego.

W 1990 r. zostaje przeniesiony do Zawodowej Straży Pożarnej w Chojnowie na stanowisko dowódcy plutonu. Po utworzeniu Państwowej Straży Pożarnej w 1992r., awansowany zostaje na stanowisko zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Chojnowie i tą funkcję sprawuje przez dwadzieścia lat aż do przejścia na emeryturę z końcem 2012 roku.

Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. W 2005 roku ukończył studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie i uzyskał stopień oficerski i tytuł inżyniera pożarnictwa, a w 2010 roku kończy studia podyplomowe w Wyższej Szkole Medycznej w Legnicy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

W okresie służby odbył kilkanaście kursów specjalistycznych związanych z organizacją i prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych.

Wniósł duży wkład w poprawę gotowości operacyjno-technicznej i wyszkolenia bojowego jednostki, jak też ochotniczych straży pożarnych znajdujących się na terenie rejonu działania operacyjnego chojnowskiej JRG.

W działaniach ratowniczych wyróżniał się sprawnym dowodzeniem, ofiarnością i zaangażowaniem w realizacji zadań bojowych przyczyniając się do uratowania zagrożonego zdrowia i życia ludzi oraz mienia i środowiska.

Foto 19. Strażacy w czasie obrzędu pożegnania w miejscu pochówku.

Brał udział w bardzo licznych akcjach ratowniczo-gaśniczych. W szczególny sposób wyróżnił się zwłaszcza podczas pożarów obiektów mieszkalnych i produkcyjno-hodowlanych oraz na terenach leśnych, w akcjach przeciwpowodziowych w Legnickiem w 1997r. i 2010r. na terenie Zagłębia Miedziowego, w akcjach ratownictwa drogowego i innych np. w 2007r. sprawnie przeprowadzone działania, którymi dowodził, podczas pożaru obiektów hodowlanych umożliwiło uratowanie około dwóch tysiące sztuk bydła.

Śp. Andrzej odniósł wiele sukcesów w rozgrywkach pożarników w tenisa stołowego na szczeblu województwa legnickiego, jak też na arenie krajowej m.in. z drużyną województwa legnickiego wywalczył awans do finału krajowego, osiągał też sukcesy indywidualne w tej dyscyplinie sportu.

Jego hobby, to również kolarstwo w wydaniu amatorskim.

Był uczestnikiem kilkunastu pieszych pielgrzymek na Jasną Górę i do innych sanktuariów m.in. uczestniczył w Pieszych Pielgrzymkach Strażaków na Jasną Górę. Udzielał się w życiu swojej wspólnoty parafialnej, był członkiem rady parafialnej, jak też sprawował posługę szafarza Komunii Świętej.

W okresie służby pożarniczej dał się poznać, jako wzorowy oficer pożarnictwa i ceniony kolega.

Za swoje niekwestionowane zasługi śp. Andrzej Rogalski był wielokrotnie odznaczany i wyróżniamy i tak: Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym, Srebrnym, Złotym „Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności”, Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Srebrnym Medalem „Za Długoletnią Służbę” oraz wieloma innymi wyróżnieniami i nagrodami.

Foto 20. Delegacje strażackie z wieńcami przed grobie.

W wystąpieniu pożegnalnymbryg. Ryszard Kawka podkreślił, że nie sposób oddać pełnej działalności śp. st. kpt. Andrzeja Rogalskiego z okresu prawie 30-letniej szlachetnej, bezinteresownej, zawodowej i społecznej służby.

Obecność na pogrzebie licznych delegacji, przełożonych z lat służby strażackiej oraz kolegów z macierzystej jednostki i z wielu powiatów dolnośląskich jest hołdem i podziękowaniem, oddaniem honoru Oficerowi, który tak wiele oddał społeczeństwu, godząc umiejętnie pracę zawodową i utrzymanie rodziny.

Po wygłoszeniu ostatniego pożegnania mł. bryg. Ryszarda Kawkę, odbyły się dalsze pogrzebowe ceremonie religijne.

Foto 21. Kapłani podczas ceremonii religijnych przy grobie.

Wkładanie trumny do grobu towarzyszyły sygnały dźwiękowe strażackich wozów, a umundurowani funkcjonariusze oddali honory.

Potem na grobie złożono wieńcei kwiaty oraz zapłonęły znicze.

Andrzeju, spoczywaj w spokoju. Pamięć o Tobie zachowamy w naszych sercach i zapiszemy na kartach strażackich kronik.

Cześć Twojej pamięci!

Tekst i zdjęcia: H. Bartłomiejczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz