Odszedł na wieczną służbę niebiańską śp. ogn. w st. spocz. Stanisław Malik. 08.10.2020r.

Odszedł na wieczną służbę niebiańską śp. ogn. w st. spocz. Stanisław Malik. 08.10.2020r.

W dniu czwartego października 2020r. zmarł po ciężkiej chorobie w szpitalu w wieku 84 lat ogn. w st. spocz. Stanisław Malik, wzorowy podoficer pożarnictwa, ceniony dowódca i kolega.

Foto 1. Śp. ogn. w st. spocz. Stanisław Malik (1936 – 2020)


Śp. Stanisław Malik był zasłużonym funkcjonariuszem legnickiej Zawodowej Straży Pożarnej, a po powstaniu Państwowej Straży Pożarnej, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Legnicy. W toku prawie 30-letniej służby strażackiej zdobył kwalifikacje podoficerskie i zajmował odpowiedzialne funkcje dowódcze w podziale bojowym m.in. dowódcy zastępu.

W okresie długoletniej pożarniczej służby dał się poznać, jako ceniony dowódca i wychowawca wielu roczników strażaków oraz dobry kolega.

Wykazał się dużą ofiarnością i odwagą w ratowaniu życia, mienia i środowiska. Uczestniczył w bardzo licznych akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie Legnicy i Dolnego Śląska np. podczas powodzi w Legnickiem w 1977r. czy w wielkich pożarach, głównie na poligonach wojskowych w Borach Dolnośląskich.

Działa też w Ochotniczej Straży Pożarnej w Legnickim Polu m.in. sprawował funkcję naczelnika tej jednostki.

Za osiągnięcia w służbie strażackiej i w działalności społecznej został uhonorowany wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami.

Po latach ciężkiej służby w podziale bojowym, śp. Stanisław przechodzi we wrześniu 1992 r. na zasłużoną emeryturę.

Od powstania w 1995r. Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Legnickiem, aktywnie uczestniczy w życiu organizacyjnym legnickiego koła, którego był członkiem zwyczajnym aż do ostatniego dnia życia.

Był lubiany i szanowany przez współtowarzyszy strażackiej służby i obecnych strażaków PSP i OSP.

Poniżej parę fotografii śp. Stanisława Malika z lat ubiegłych z działalności w legnickim kole ZEiRP RP.

Foto 2. Śp. St. Malik (drugi z lewej) na majowym spotkaniu wśród kolegów z legnickiego koła w 2005.

Foto 3. Jubileusz 75-lecia urodzin śp. St. Malika – życzenia składa prezes Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP kol. Eug. Engeli ks. kan. Jan M. Gacek – Duszpasterz legnickiego koła podczas uroczystości koła w 2011r.

Foto 4. Śp. Stanisław Malik (siedzi pierwszy z prawej) na uroczystości XX-lecia legnickiego koła w 2015r.

Foto 5. Śp. St. Malik (trzeci z prawej) wśród braci strażackiej na spotkaniu z okazji Dnia Strażaka w 2009r.

Foto 6. Śp. St. Malik (stoi pierwszy z prawej) pod obrazem św. Floriana w Kościele pw. NSPJ w Legnicy po Mszy św. z okazji Dnia Strażaka w 2009r.

Długoletnią służbę strażacką cechowało poświęcenie i wytrwałość w dążeniu do rozwoju ochrony przeciwpożarowej, zarówno tej zawodowej, jak i ochotniczej w Legnickim Polu.

W czwartek w dniu ósmego bm. w barokowej Bazylice Kolegiackiej św. Jadwigi w Legnickim Polu odprawiona została Msza Święta żałobna za śp. Stanisława Malika.

Foto 7. Fronton Bazyliki Kolegiackiej św. Jadwigi w Legnickim Polu.

Foto 8. Ołtarz główny w Bazylice – obraz pt. „Znalezienie zwłok Henryka Pobożnego przez Św. Jadwigę” wykonał flamandzki malarz Johan Franz de Backer w 1730 roku.

Foto 9. Organy w Bazylice z 1731 r., które wykonał śląski organomistrz Adam HoraitoCasparini.

Legnickie Pole to miejscowość znana, jako miejsce bitwy stoczonej 9 kwietnia 1241 roku przez wojska księcia śląskiego Henryka II Pobożnego z wojskami mongolskimi. Bitwa, choć zakończyła się klęską wojsk i śmiercią księcia Henryka II Pobożnego, powstrzymała nawałę mongolską na Europę. W tym miejscu matka księcia Henryka, święta Jadwiga Śląska, ufundowała kościół oraz klasztor, w którym osadziła benedyktynów. Obecny kościół Podwyższenia Krzyża św. i św. Jadwigi wzniesiony został w latach 1723-1738. Do wzniesienia tego wielkiego zespołu kościelno-klasztornego benedyktyni zaangażowali znakomitych architektów i artystów europejskiego baroku. 14 kwietnia 2004 r. rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zespół klasztorny w Legnickim Polu został uznany za pomnik historii. Od 2014 r. świątynia ogłoszona została bazyliką mniejszą, a od 2017 r. posiada godność kolegiaty.

Foto 10. Spotkanie braci strażackiejprzed rozpoczęciem mszy żałobnej.

Foto 11. Poczty sztandarowe w przemarszu do Bazyliki na mszę żałobną.

Foto 12. Rozmowy przed mszą żałobną przyjaciół śp. Stanisława Malika na placu przed Bazyliką.


Mszę Świętą żałobną W Bazylice odprawił ks. kan. Włodzimierz Gucwa, proboszcz miejscowej parafii, który też wygłosił homilię.

Foto 13. Ks. kan. Włodzimierz Gucwa podczas odprawiania mszy żałobnej.


W Bazylice w Legnickim Polu, jak głosi legenda, znajdują się skrawki krzyża, na którym został ukrzyżowany Chrystus. Po bitwie z Tatarami w 1241 roku św. Jadwiga miała przekazać taką relikwię twórcom świątyni, upamiętniającej śmierć Henryka Pobożnego. I choć czescy zakonnicy wybudowali kościół trzy wieki temu, to dopiero teraz udało się znaleźć klejnot, który mógł należeć do matki legnickiego księcia. Ks. Włodzimierz Gucwa, proboszcz parafii w Legnickim Polu nie wyklucza, że może to jednak być opis prawdziwej historii, a nie tylko legenda. Ten właśnie duchowny odkrył w zabytkowym ołtarzu szklane puzderko, które mogło należeć do dolnośląskiej świętej.

W mszy licznie uczestniczyli mieszkańcy tej historycznej miejscowości z sołtysem i radnymi, strażacy PSP w tym delegacja na czele z mł. bryg. Piotrem Kozłowskim – dowódcą macierzystej JRG nr 1 w Legnicy i strażacy OSP z pocztem sztandarowym wystawionym przez OSP Raczkowa.

Foto 14. Poczty sztandarowe podczas mszy żałobnej.

Foto 15. Uczestniczący we mszy koledzy z macierzystej jednostki Zmarłego – m.in. mł. bryg. Piotr Kozłowski – dowódca JRG nr 1 w Legnicy (drugi z lewej).


Liczne było grono kolegów Zmarłego z legnickiego koła z prezesem oraz z wiceprezesem Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP we Wrocławiu.

Po mszy odbyły się dalsze uroczystości pogrzebowe na miejscowym cmentarzu komunalnym. W kaplicy cmentarnej wystawiona została trumna z ciałem śp. Stanisława.

Foto 16. Ceremonia Ostatniego Pożegnania w kaplicy cmentarnej. 

Foto 17. Poczty sztandarowe i strażacy przed kaplicą cmentarną.


Tutaj miało miejsce ceremonia religijna Ostatniego Pożegnania, a następnie uformował się kondukt żałobny, który udał się na miejsce pochówku.

Foto 18-22. Kondukt żałobny w drodze na miejsce pochówku.


Po drodze miał kondukt mogiły strażaków pochowanych na tym cmentarzu m.in. dh Franciszki Kłaczek, st. ogn. w st. spocz. Wojciecha Wasilewskiego, dh Stanisław Wasilewskiego, dh Zdzisława Kłaczek …..

W miejscu pochówku odprawione zostały przez kapłana modlitwy religijne nad otwartym grobem.

Foto 23. Przenoszenie trumny na miejsce pochówku przed frontem strażaków.

Foto 24. Ceremonie religijne nad otwartą mogiłą.


Potem przy dźwiękach syren strażackich wozów bojowych i syreny na remizie OSP Legnickie Pole, trumna złożona została w grobie, a sztandary strażackie i mundurowi oddali honory. Po wielu twarzach płynęły łzy, a serca mocno łomotały.

Foto 25 - 27. Poczty sztandarowe i strażacy oddają honory podczas składania trumny do grobu.


Potem uczestnicy pogrzebu złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci na Grobie. Wiązanki na mogile złożyły delegacie strażackie i delegacja legnickiego koła.

Foto 28. Kol. Bolesław Szust w czasie składania kwiatów na grobie śp. Stanisława.


Żegnaj Przyjacielu Stanisławie! Los sprawił, że nie będziesz z nami podczas jubileuszu XXV-lecia legnickiego koła ZEiRP RP w 2021 r., którego członkiem byłeś od jego początku. Pamięć o Tobie zachowamy w naszych sercach i zapiszemy w annałach koła.

Kolego Ogniomistrzu, spoczywaj w pokoju!




Tekst i zdjęcia: H. Bartłomiejczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz