U-07 Cmentarz Łyczakowski
Ostatnim miejscem jaki odwiedziliśmy w pierwszy dzień pobytu, był Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich.


Wielu z nas było już na tej najstarszej zabytkowej nekropolii Lwowa. Leżą tu pochowani zasłużeni dla Polski i Ukrainy ludzie kultury, nauki i polityki.


Pani Maria przystawała co chwilę i w kilku słowach starała się przybliżyć nam sylwetki pochowanych tu zmarłych.


Tu leży pochowana Gabriela Zapolska, znana polska aktorka, powieściopisarka, publicystka, krytyczka teatralna i artystyczna.


Pomnik Władysława Bełzy. Polskiego poety neoromantycznego, piszącego w duchu patriotycznym - nazwanego piewcą polskości. Współzałożyciel polskiej organizacji oświatowej Macierz Polska.


Nagrobek Marii Konopnickiej, jednej z najwybitniejszych polskich pisarek w historii. Któż nie zna Pieśni Rota, której autorem obecnej muzyki jest Feliks Nowowiejski. Słowa do Roty napisała w 1908r. Maria Konopnicka w proteście przeciw wywłaszczeniom w zaborze pruskim. Z Jej bogatej twórczości chyba każdy pamięta wierszyki dla dzieci np. Stefek Burczymucha czy Kukułeczka.


Na grobie Salomei Kruszelnickiej, światowej sławy śpiewaczki operowej, widzimy Muzę z lirą w ręku.


Autonomiczną część Cmentarza Łyczakowskiego, zajmuje odrębne miejsce, gdzie znajdują się mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918 - 1920.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz