2015.11.17 Wtorkowe dyżury w kole.


Praktyką w działalności legnickiego Zarządu są wtorkowe dyżury członków władz w biurze koła w godz. 10:00 – 13:00. Biuro mieści się na parterze gmachu Komendy Miejskiej PSP przy ul. Witelona 2 w Legnicy. Dzięki uprzejmości Pana Komendanta Miejskiego nasze biuro jest dobrze wyposażone, choć ciągle czekamy na komputer i podłączenie do sieci internetowej Komendy. Mamy nadzieję, że pod tegoroczną choinką będzie taki prezent. Trzymamy kciuki. Św. Mikołaju przybywaj!
Jest już tradycją, że we wtorek zawsze można przyjść do biura koła, załatwić sprawę, spotkać współtowarzyszy służby, pogadać, wypić kawę czy herbatkę, pokosztować słodyczy … W kole od 2002 r. prowadzi się ewidencję dyżurów. W ciągu niecałych 13 lat odnotowano prawie 900 dyżurów !!! Tylko do dnia dzisiejszego br. było już 68 dyżurów czyli więcej niż wtorków! Czasami na dyżurach jest nawet … tłoczno, co cieszy Zarząd Koła. Zawsze czekamy na naszych członków koła, niestowarzyszonych emerytów PSP, sympatyków naszego Związku ...
Foto 1.Dyżurujący wiceprezes koła.

W dniu 17 listopada 2015 r. dyżur był pełniony już po raz 68 w tym roku! Dyżurował tym razem wiceprezes koła. Przybyło kilku naszych członków m.in. Zygfryd Zygadło, Andrzej Kuczma, Zbyszek Trepka, Władysława Cichocka, Aleksy Bartłomiejczyk … i była okazja do rozmowy na różne tematy. Jednym z nich był jubileusz 20-lecia Koła. Ale też przewijały się inne sprawy.
 Foto 2. Rozmowy przy kawie.
Miłym zaskoczeniem była wizyta Pani Władysławy Cichockiej, która na ręce kol. H. Bartłomiejczyka wręczyła świeżo wydaną książkę pt. „Dzieci wojny” z dedykacją dla koła.
 Foto 3. Pani Władysława wręcza książkę z dedykacją dla koła.
  Foto 4. Wiceprezes prezentuje dedykację w książce.
 
W książce tej zamieszczone są wspomnienia członków legnickiego oddziału Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce.
  Foto 5. Początek wspomnień o Panu Pułkowniku Mieczysławie Cichockim w książce.


Pani Władysława umieściła własne wspomnienia o swoim ś.p. Mężu Panu ppłk poż. w st. spocz. Mieczysławie Cichockim, który był żołnierzem walczącym z hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej na Zachodzie Europy, był komandosem w kompanii polskiej wchodzącej w skład „Batalionu Śmierci” przy 11 Dywizji ELAS, a potem był w 2 Batalionie Komandosów Zmotoryzowanych w Grecji, gdzie sprawował funkcję dowódcy drużyny.
  Foto 6. Karty książki. Pan Pułkownik w mundurze 1 Samodzielnej Kompani Komandosów.

Walczył na terenie Grecji, Jugosławii, Włoch. We Włoszech przeszedł szkolenie w polskich komandosach, został podoficerem i przydział na dowódcę drużyny w 2 plutonie 1 Kompanii Motorowej 2 Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych WP. Brał udział w licznych walkach z Niemcami m.in. o Bolonię, gdzie za męstwo odznaczony został Krzyżem Walecznym. Do kraju wrócił w 1947 r., najpierw do Wrocławia, gdzie żołnierski mundur zamienił na strażacki. Rozpoczął służbę w komendzie straży pożarnej, ukończył SOP, pełnił różne funkcje dowódcze w straży. W 1975 r. przeniósł się do Legnicy, do nowoutworzonej Komendy Wojewódzkiej SP, gdzie był m.in. kierownikiem służby operacyjno –szkoleniowej, komendantem Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego. Więcej o niezwykłej historii Pana Pułkownika w książce, jak też zamieścimy na stronie internetowej Koła. Zainteresowani książką mogą ją wypożyczyć, przeczytać i … oczywiście oddać!

Książka ma limitowany nakład i nie jest dostępna w ogólnej sprzedaży. Zapraszamy do lektury książki. A także na najbliższe dyżury. Dyżuruje w dniu 24.bm. sekretarz koła kol. Benia Zuska. Czekamy.
Tekst i zdjęcia: H. Bartłomiejczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz