Msza Św 20-lecie koła 2015
Emeryci i renciści pożarnictwa u św. Floriana

     Jubileuszowe obchody 20-lecia koła rozpoczęły się w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickich Piekarach. W tym kościele, jako jedynym w Legnicy i okolicy, w bocznym ołtarzu znajduje się od 2006 r. obraz św. Floriana namalowany przez Henryka Bacę, znanego legnickiego malarza.

W nawach przed obrazem Patrona Strażaków zgromadziła się strażacka brać oraz honorowi goście spotkania jubileuszowego.
Ceremonię religijną poprowadził ks. kanonik Jan Mateusz Gacek, Duszpasterz legnickiego Koła ZEiRP, a zarazem proboszcz miejscowej parafii.

     Na wstępie Ks. J. Gacek nawiązał do dnia 17 września. Jest to szczególny dzień dla kościoła, jak też dla państwa polskiego. W tym dniu czcimy dzień św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy, który w trudnym czasie niewoli narodowej wytrwale wzywał do ofiarności na rzecz ubogich, do otwierania instytucji wychowawczych i zakładów dobroczynnych. Po upadku powstania styczniowego, wiedziony miłosierdziem wobec braci, otwarcie wystąpił w obronie prześladowanych. Ceną za tę wierność miłości było zesłanie w głąb Rosji, które trwało dwadzieścia lat. Również tam pamiętał o ludziach biednych i zagubionych, okazując im wielką miłość, cierpliwość i wyrozumiałość. Kanonizacji Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w październiku 2009 r. dokonał papież Benedykt XVI. Ciało Świętego spoczywa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.



     Dla Polski dzień ten – 17 września, to 76 rocznica, gdy w 1939 r. Armia Czerwona napadła na Polskę, realizując pakt Ribbentrop-Mołotow. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów. Konsekwencją agresji stała się zbrodnia katyńska i masowe deportacje setek tysięcy obywateli polskich w głąb ZSRR.
      W dalszej części ks. J. Gacek poinformował, że w dniu dzisiejszym w Legnicy nastąpiło odsłonięcie pomnika składającego się z trzech kamiennych głazów oraz torowiska - symbolu wywózki Polaków na Sybir. Widnieje na nim tablica z napisem: „Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940 - 1956 w hołdzie ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości. Legniczanie.” Pomnik jest dziełem Grzegorza Niemyjskiego, znanego legnickiego rzeźbiarza, który poświęcił rok na jego wykonanie. Na torowych podkładach pojawiły się nazwy miast: Irkuck, Tobolsk, Tomsk, Kołyma, Władywostok, Workuta i Ałma-Ata, do których zsyłani byli Polacy.
           Odsłonięcie monumentu poprzedziła msza święta w Kościele p.w. Świętej Trójcy w intencji Sybiraków i ich rodzin celebrowana przez biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. W mszy i ceremonii odsłonięcia pomnika uczestniczył duchowieństwo różnych wyznań w tym nasz duszpasterz, jak też Komendant Miejski PSP wraz z kadrą dowódczą.
     Potem zebrani pod przewodnictwem ks. Jana Gacka modlili się o potrzebne łaski do św. Floriana m.in. tymi słowami:

Św. Florianie – czuwaj na wszystkimi pracownikami pożarnictwa, aby każdy wyjazd na ratunek życia i mienia był również szczęśliwym powrotem do domu.

Św. Florianie – otaczaj swoją opieką tych, którzy po trudach pracy w pożarnictwie zasłużyli na godny emerytalny odpoczynek. Daj im zdrowie duszy i ciała i błogosław w życiu.

Św. Florianie – tych strażaków, którzy odeszli z tej ziemi na wieczny wypoczynek – wprowadź do bram nieba.

Po zakończeniu modlitwy delegacja braci strażackiej złożyła pod obrazem wiązankę kwiatów udekorowaną wstęgami w barwach narodowych i godłem ZEiRP RP.
     Na koniec obecni na modlitwie stanęli do wspólnego zdjęcia przed obrazem św. Floriana. Szkoda, że nie wszyscy.
     Uczestnicy spotkania jubileuszowego podbudowani duchowo udali się do sali wielofunkcyjnej na terenie Parafii, gdzie odbyły się dalsze uroczystości jubileuszowe.
     Nadmienić należy, że w tym kościele na ukończeniu jest budowa 43 głosowych organów mechanicznych mających ponad pięć tysięcy piszczałek wykonanych z cyny, miedzi i drewna oraz trąbki hiszpańskie i pod tym względem będą to jedne z „potężniejszych” organów na Dolnym Śląsku. I nie tylko.

Tekst: H. Bartłomiejczyk
Zdjęcia: W. Kołodziejski, J. Młynarczyk




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz