2016.09.24 Konferencja na Uniwersytecie Wrocławskim


Nasi na konferencji na Uniwersytecie, 24.09.2016 r.  
W sobotę dnia 24 września 2016 r. w sali im. Witolda Świdy na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja naukowa nt. „Rola ustaw o ochronie przeciwpożarowej i Państwowej straży pożarnej w kształtowaniu systemu bezpieczeństwa wewnętrznego”. Jednym z współorganizatorów konferencji był m.in. Zarząd Wojewódzki ZEiRP RP we Wrocławiu.


Foto 1. Uczestnicy konferencji podczas wypełniania ankiety badawczej.

W konferencji uczestniczyli czynni strażacy PSP i OSP, naukowcy z Uniwersytetu oraz emerycka brać strażacka głównie z województwa dolnośląskiego, jak też władze rządowe i samorządowe m.in. Pani Ewa Mańkowska – wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Legnickie koło reprezentowali: Stanisław Duszeńko, Henryk Bartłomiejczyk i Grzegorz Ganske, a legnickich strażaków PSP mł. bryg. Wojciech Huk - zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy.



Foto 2. Przed konferencją można się było wzmocnić kawa i słodkościami.

Wśród uczestników widzieliśmy Pana nadbryg. Ryszarda Dąbrowę, nadbryg. Andrzeja Szcześniaka i liczne grono komendantów powiatowych PSP oraz prezesów kół ZEiRP RP województwa dolnośląskiego. 

 Foto 3. Widok sali z uczestnikami konferencji.
 Foto 4. Nasi podczas studiowania materiałów konferencyjnych.

Konferencję w imieniu Komendanta Głównego PSP otworzył Pan st. bryg. Adam Konieczny – Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP. Pierwsza sesja konferencji poświęcona była specjalistycznym formacjom w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego. W tej sesji szczególnie słuchaczy zainteresował wykład st. bryg. w st. spocz. Stanisława Ręcławowicza nt. „Krajowy system Ratowniczo-Gaśniczy w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa”. 

 Foto 5. Kol. Stanisław Ręcławowicz podczas wygłaszania referatu.

W dyskusji w tej części konferencji głos zabrał jedynie Pan gen. poż. w st. spocz. Andrzej Stefanowski – Komendant Główny SP w czasach tworzenia ustaw strażackich w latach 1990/91. 

 Foto 6. Głos w dyskusji zabiera Pan gen. poż. w st. spocz. Andrzej Stefanowski.

Ponad półgodzinne wystąpienie Pana Generała wzbudziło wśród uczestników duże poruszenie, jak też pewne kontrowersje.


Foto 7. Kol. E. Engel (pierwszy z lewej) i kol. R. Januszkiewicz (drugi z lewej) obserwują przebieg konferencji.

W przewie w kuluarach prowadzone były ożywione rozmowy na tematy konferencji w tym tez wygłoszonych przez Pana gen. A. Stefanowskiego. 

 Foto 8. Gorące dyskusje w kuluarach.

Organizatorzy konferencji przygotowali smaczny poczęstunek i przy stole szwedzkim panował duży ruch. Także nasi reprezentanci konsumowali z ochotą smaczne dania. Jednak królowała kawa i pyszne ciasta. 

 Foto 9. Moderator II sesji - kol. E. Engel.

Druga sesja konferencji poświęcona była „25-leciu ustaw o ochronie przeciwpożarowej i PSP”. Ta sesja cieszyła się szczególnym zainteresowaniem.
 

 Foto 10. Pan st. bryg. A. Konieczny wygłasza referat o PSP.

Referaty wygłosili również twórcy ustaw strażackich przyjętych przez Sejm X Kadencji w 1991 r., które zmieniły „oblicze” polskiego pożarnictwa. Wystąpienia były żywiołowe, a sala reagowała żywo na głoszone treści. 

 Foto 11. Referat wygłasza kol. R. Januszkiewicz.
 Foto 12. Panie też uczestniczyły w konferencji.
 Foto 13. Kol. A. Jaroszek wspomina historię tworzenia ustaw strażackich.
 Foto 14. Pan dr inż. M. Cenin referuje psychospołeczne podstawy procesu tworzenia ustaw strażackich.

Interesująca była też dyskusja. Super ciekawe i emocjonalne było wystąpienie bryg. w st. spocz. Eugeniusza Engela, który przedstawił syntetycznie uwarunkowania i klimat wokół tzw. Dolnośląskiego Zespołu Ustawowego, który „wymyślił” ustawę o PSP i przy wsparciu KSP NSZZ „S” wprowadził pod obrady Sejmu i Senatu w 1991 r. Referujący podkreślił, że mimo upływu 25 lat ustawa nadal funkcjonuje w prawie w niezmienionym kształcie, co świadczy iż jej twórcy w strażackich mundurach i naukowcy Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali ustawy na miarę zmian i potrzeb ustrojowych zaistniałych w Polsce po 1989 r.

Przypomniał, że te dwie ważne ustawy strażackie „wymyśliło” ośmiu oficerów pożarnictwa i czterech naukowców UWr. Słaba jest wiedza o tych osobach wśród obecnych strażaków PSP oraz członków ZOSP a także emerytowanych strażaków.

Warto zapamiętać naszych „dobroczyńców”, dzięki którym mamy nowoczesną formację – PSP i KSRG, a także dobrą pragmatykę zawodową tj.:

▪ oficerowie pożarnictwa (stopnie obecne):

- bryg. w st. spocz. Ryszard Januszkiewicz, - bryg. w st. spocz. Eugeniusz Engel, - st. bryg. w st. spocz. Andrzej Jaroszek, - st. bryg. w st. spocz. Stanisław Ręcławowicz, - st. bryg. w st. spocz. Andrzej Abulewicz, - st. bryg. w st. spocz. Eugeniusz Zajączkowski, - st. bryg. w st. spocz. Józef Modras, - śp. kpt. dr inż. w st. spocz. Stanisław Mierzwa,

▪ naukowcy UWr. (tytuły naukowe obecne): - prof. dr hab. Włodzimierz Gromski, - prof. dr hab. Tadeusz Kocowski - dr inż. Mieczysław Cenin, - mgr Maciej Lamparski.

Nadmienić trzeba, że wszyscy oficerowie pożarnictwa Dolnośląskiego Zespołu Ustawowego (DZU) są członkami ZEiRP RP, a kol. R. Januszkiewicz (dwie kadencje: 1999 - 2007) i kol. E. Engel (od 2011 do chwili obecnej) sprawowali społecznie funkcje prezesa zarządu wojewódzkiego Związku w Wrocławiu .

 Foto 15. Uczestnicy konferencji w dobrych nastojach.

W dalszej części swojego wystąpienia - kol. E. Engel, nawiązał do słów Pana gen. A. Stefanowskiego i z nimi polemizował argumentując faktami z działalności DZU. Często były one odmienne niż przedstawiał to Pan Generał. W kluczowym momencie mówca wręczył Panu A. Stefanowskiemu broszurę pt. „Moje wspomnienia z okresu tworzenia „strażackich ustaw” z lat 1990 -1992” - wydaną w br. nakładem ZW ZEiRP we Wrocławiu i zaprosił do ewentualnej dalszej polemiki po zakończeniu konferencji.

 Foto 16. Broszura wspomnieniowa kol. E. Engela

Końcowym akcentem konferencji były wystąpienia Pana Zbigniewa Szczygła – Przewodniczącego Komisji Uchwałodawczej, Przestrzegania Prawa i Bezpieczeństwa Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Pana Profesora dra hab. Tadeusza Kocowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 Foto 17. Wystąpienie prof. dra hab. T. Kocowskiego.

Konferencja pozwoliła poszerzyć naszą wiedzę z zakresu tworzenia się „ustaw strażackich”, jak też poznać i porozmawiać z jej twórcami.

 Foto 18. Organizatorzy w głosie podsumowującym konferencję.

Dodać należy, że ukaże się wydawnictwo z materiałami z konferencji, a ponadto twórcy ustaw zapowiedzieli, iż przygotowywana jest książka ze wspomnieniami członków Dolnośląskiego Zespołu Ustawowego i innych osób współdziałających w procesie tworzenia „ustaw strażackich”. Czekamy na oba te wydawnictwa i liczymy, że będą stanowić dla nas wszystkich materiał źródłowy pozwalający poznać „klimat” okresu tworzenia „ustaw strażackich”.

Kto nie był na konferencji, niech żałuje, bo następna za kolejne 25 lat!!!

Tekst i zdjęcia: Henryk Bartłomiejczyk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz