Dzień Strażaka’2018. Msza Św. za strażaków Ziemi Legnickiej, 04.05.2018r.
 
W ostatni piątek, w dniu czwartego maja br., teren przed Kościołem p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickich Piekarach „opanowali” strażacy z rodzinami, którzy przybyli na „powiatową” Mszę Świętą z okazji Dnia Strażaka.  

Przy strażackich samochodach formułowały się poczty sztandarowe, które następnie przemaszerowały na plac przed głównym wejściem do świątyni, by stanąć w szyku. Z każdą minutą przybywało w galowych mundurach strażaków Państwowej Straży Pożarnej, druhów ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i liczne grono seniorów pożarnictwa w towarzystwie rodzin.

Po nabożeństwie majowym, tuż przed godzina 18:00, do kościoła w szyku wkroczyły poczty sztandarowe Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Kunic, Krotoszyc, Legnickiego Pola i Rzeszotar, które następnie oddały honory Ołtarzowi i w pełnym rozwinięciu ustawiły się po obu jego stronach. 

Po wprowadzeniu sztandarów odprawiona została, już po raz 16-ty od wybudowania kościoła, msza Św. z okazji Dnia Strażaka o błogosławieństwo i łaski Boże, za wstawiennictwem Świętego Floriana dla pożarników oraz ich rodzin z terenu Ziemi Legnickiej.
 Koncelebrowanej mszy przewodniczył ks. kanonik Jan Mateusz Gacek – Duszpasterz Emerytów i Rencistów Pożarnictwa, a zarazem proboszcz tutejszej parafii w asyście trzech kapłanów.
Proboszcz parafii serdecznie powitał przybyłych na strażaków i wiernych z Piekar oraz sąsiednich parafii, a w szczególności:
- st. bryg. Marka Kamińskiego – Zastępcę Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu,
- bryg. Zdzisława Sokoła – Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy wraz z zastępcą mł. bryg. Wojtkiem Hukiem, kadrą dowódczą i współpracownikami,
- strażaków i działaczy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej na czele z druhem Zbigniewem Biłykiem - prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego w Legnicy wraz z wiceprezesami dh Tadeuszem Gładyszem i dh Józefem Giedrojć oraz z władzami zarządów gminnych i jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu,
- weteranów i seniorów pożarnictwa z wiceprezesem Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP st. bryg. w st. spocz. Henrykiem Bartłomiejczykiem oraz prezesem legnickiego koła emerytów bryg. w st. spocz. Stanisławem Duszeńko.

Homilię wygłosił Duszpasterz Koła ZEiRP, w której nawiązał do życia św. Floriana, oraz do ofiarnej służby strażaków dla ratowania życia ludzkiego oraz mienia w czasie pożarów, katastrof i innych klęsk żywiołowych.

Podczas mszy wzniesiono modlitwy za strażacką brać, jak też o zbawienie dusz strażaków którzy zginęli w akcji lub odeszli z tego świata w ciągu 166 lat istnienia straży w Legnicy.

Strażacy aktywnie włączyli się w liturgię słowa.

W czasie mszy delegacja przedstawicieli wszystkich formacji strażackich przyniosła dary ofiarne do ołtarza.

Także odczytana została „Modlitwa strażaka” przez st. kpt. Marcina Swenderskiego.

Po mszy strażacy ze sztandarami wspólnie z kapłanami wykonali pamiątkowe zdjęcie przed ołtarzem.

Na zakończenie mszy ks. Jan Gacek - Proboszcz Parafii, zgodnie z wieloletnia tradycją, zaprosił brać strażacką z rodzinami do sali parafialnej na spotkanie koleżeńskie z poczęstunkiem.

Tutaj już w luźnej atmosferze prowadzono rozmowy na różne tematy strażackie, religijne, rodzinne …


Wiele miejsca w dyskusji poświęcono naszej Miedziance. Wszyscy trzymają kciuki za naszą drużyną i są pewni, że w tym roku wejdzie wreszcie do ekstraklasy!!! 
Nadmienić należy, że mszę świętą uświetniła muzyka wykonana na nowych organach. Organy w tym kościele zostały wybudowane przez parafię, a ich poświęcenie przez obecnego Biskupa Legnickiego nastąpiło w grudniu ub. roku. Organy są instrumentem posiadającym 43 głosy, rozłożone pomiędzy trzy klawiatury manualne i sekcję pedałową.
 Największa piszczałka ma długość 5 m i waży 320 kg, natomiast najmniejsza piszczałka posiada średnice 3 mm i 5,5 mm długości! W prospekcie są zainstalowane piszczałki horyzontalne o nazwie Trąbka Hiszpańska wykonane z miedzi. W sumie jest około trzy tysiące piszczałek drewnianych i metalowych. Do budowy użyto różnorodnych materiałów jak drewno cedru libańskiego, samby afrykańskiej, dębu, sosny, jawora, buku, grabu, świerku cienkosłoistego, stopu cynowo-ołowianego, miedzi…. Całość organów powstała w Zakładzie Budowy Renowacji i Naprawy Organów w Mikulczycach i trwała około 10 lat. 

 Tekst: H. Bartłomiejczyk
Zdjęcia: J. Młynarczyk, zdj. ( przedostatnie ) - fakt.lca.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz