2016.06.02 Spotkanie z okazji Dnia Strażaka

Uroczyste spotkanie emerytów połączone z obchodami 25-lecia uchwalenia ustaw strażackich. 2016.06.02 

W tym roku zarząd legnickiego koła uroczystości z okazji Dnia Strażaka zorganizował w lubianej przez brać emerycką sali wielofunkcyjnej Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.



W dniu 02 czerwca br., długo przed godz. 13:00 do sali zaczęli przybywać uczestnicy uroczystości. Sala powoli się zapełniała. Ruch panował przy stolikach, gdzie rejestrowano obecności, regulowano składki członkowskie, uzupełniono dokumentację związkową itd.
Skarbnik Stania Pańkowska i sekretarz Benia Zuska wraz z Krysią Jurczyk uwijali się, aby na czas załatwić sprawy. I zdążyli.

Wreszcie prowadzący uroczystość kol. Leszek Gławęda ogłosił „… Szanowni Państwo, za chwalę rozpocznie się spotkanie z okazji Dania Strażaka zorganizowane przez zarząd naszego koła …”

Potem głos zabrał kol. Stanisław Duszeńko, prezes koła, który powitał przybyłych seniorów pożarnictwa, a w ich imieniu dostojnych gości m.in.: - ks. kanonika Jana Mateusza Gacka, Duszpasterza Koła, Członka Honorowego ZEiRP RP, proboszcza i gospodarza miejsca, - Pana Ryszarda Białka, reprezentującego Prezydenta Miasta Legnicy Pana Tadeusza Krzakowskiego, - Panią Elżbietę Iwanicką – Dyrektora Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Legnickiego reprezentującą Panią Janinę Mazur, Starostę Legnickiego, - Pana mł. bryg. Zdzisława Sokoła – Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy, - kol. Ryszarda Januszkiewicza – Prezesa Honorowego Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP we Wrocławiu, - Dha Zbigniewa Biłyka – Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Legnicy wraz z wiceprezesem dh Józefem Giedrojciem, - Pana st. bryg. w st. spocz. Zbigniewa Płóciennika – byłego Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Legnicy, - Pana st. bryg. w st. spocz. Szymona Klecza – byłego Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy, - Pana bryg. w st. spocz. Andrzeja Szymańskiego – byłego naczelnika wydziału Komendy Miejskiej PSP w Legnicy oraz Panie Elżbietę Lisiecką, Danutę Truchan i Krystynę Tasior z Parafii.

W dalszej części swojego wystąpienia prezes koła wspomniał zmarłych od czasu tegorocznego spotkania noworocznego emerytów pożarnictwa tj. śp. Janinę Wojtaszewską z Legnickiego Pola, śp. st. str. w st. spocz. Zbigniewa Szymkowiaka z Legnicy, śp. mł. ogn. w st. spocz. Józefa Wróbla z Grzymalina oraz śp. st. sekc. w st. spocz. Lesława Kuleja z Ulesia. Uczestnicy spotkania poprzez powstanie i chwilę ciszy uczcili pamięć Zmarłych.


Potem mówca nawiązał do mszy oraz uroczystości powiatowych i wojewódzkich z okazji Dnia Strażaka, jak też przedstawił wyróżnionych w czasie tych uroczystości członków koła.


W końcowym fragmencie swojego wystąpienia kol. St. Duszeńko złożył podziękowanie za udzieloną kołu pomoc w realizacji zadań statutowych. Szczególne słowa podziękowania skierował do ks. Jana Mateusza Gacka oraz mł. bryg. Zdzisława Sokoła za wszechstronne wsparcie w działalności i współpracę na rzecz braci emeryckiej powiatu legnickiego.

Ciepłe słowa skierowane zostały też pod adresem Pana Prezydenta Miasta Legnicy i Pani Starosty Legnickiej, jak też władz powiatowych ZOSP RP w Legnicy.

Kolejnym punktem była uroczystość związana z obrazem św. Floriana w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.
Prowadzący uroczystość przedstawił zarys kultu Patrona Strażaków na ziemiach polskich. Przypomniał, że na początku transformacji ustrojowej wróciliśmy do obchodów Dnia Strażaka w dniu 4 maja, w dzień św. Floriana. A od prawie kilkunastu lat, dzięki uprzejmości ks. Jana Gacka, odprawiane są w tym kościele msze Św. z okazji Dnia Strażaka, a także msze za dusze zmarłych strażaków w okresie Wszystkich Świętych. W Legnicy i okolicy nie było miejsc kultu św. Floriana, gdyż nie było świątyń czy ołtarzy poświęconych naszemu patronowi. Zarząd legnickiego koła z poparciem pożarniczego emeryckiego środowiska wyrażał pragnienie posiadania w naszym mieście ołtarza św. Floriana. O tym mówiło się często na spotkaniach, czy w rozmowach prywatnych i w czasie wtorkowych dyżurów. Uczestniczący w naszych spotkaniach ks. Jan Gacek wsłuchiwał się w dyskusję na ten temat i powiedział w 2005 r., że rozważy wybudowanie takiego ołtarza lub witraża w budującym się kościele na Piekarach. Niespodzianką było dla całego naszego środowiska, kiedy jesienią 2006 r. w tym kościele, obok ołtarza głównego, pojawił się duży obraz z wizerunkiem św. Floriana w pięknie ozdobionej i złoconej ramie. Obraz zaprojektował, namalował i wykonał ramę Henryk Baca z Legnicy, a kopię tego obrazu ks. Jan ofiarował naszemu kołu w czasie uroczystości z okazji 20-lecia powstania koła w ub. roku.
Tak więc, po latach oczekiwań, dzięki życzliwości i przychylności ks. Jana Mateusza Gacka wobec braci strażackiej, mamy własne miejsce kultu św. Floriana w Legnicy.
W dziesiątą rocznicę ufundowania tego obrazu św. Floriana, pragniemy gorąco i serdecznie podziękować Ks. Proboszczowi, naszemu Duszpasterzowi, za ten dar i za stworzenie wokół tego obrazu kultu Patrona Strażaków sięgającego nie tylko Piekar, ale też całej Ziemi Legnickiej, gdzie rok rocznie seniorzy pożarnictwa z rodzinami oraz strażacy PSP i OSP modlą się za wstawiennictwem naszego Świętego o potrzebne łaski do Pana Boga.


Z tej okazji delegacja koła wręczyła ks. Proboszczowi statuetkę z dedykacją „W podziękowaniu Ks. Kanonikowi Janowi Mateuszowi Gackowi w X-tą rocznicę ufundowania obrazu św. Floriana w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy oraz za sprawowaną opiekę duszpasterską wdzięczni Emeryci i Renciści Pożarnictwa Ziemi Legnickiej”,

a zebrani owacjami wyrazili słowa uznania i a-kapela zaśpiewali „STO LAT”. Aż zadrżały mury budynku!!!
Trzeba przyznać, że trochę zaskoczyliśmy ks. Jana pamięcią o tej rocznicy. Jeszcze raz wielkie dzięki za obraz naszego Patrona.

Następnie odbyła się uroczystość wręczenia „zaległych” medali 20 – lecia powstania legnickiego koła wraz z certyfikatem dla st. bryg. Szymona Klecza, kol. Waldemara Cybulskiego, Jana Mazura, Stanisława Michałowskiego, Ryszarda Paszkowskiego oraz dla Świetlicy dla Dzieci i Młodzieży „BARTEK” przy Parafii p.w. NSPJ w Legnicy.

Stałym punktem naszych spotkań są jubileusze urodzin. Tym razem swoje jubileusze obchodzili: 75-lecia - kol. ppłk poż. w st. spocz. Zygfryd Zygadło, n-lecia - kol. Eugenia Koguc i 50-lecia - kol. ogn. w st. spocz. Jan Niedźwiecki. Jubilaci otrzymali listy gratulacyjne i kwiaty oraz brawa od zebranych.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie listu z życzeniami na „nowej drodze” życia dla bryg. Andrzeja Szymańskiego, „świeżo upieczonego” emeryta strażackiego.
Nim to nastąpiło wiceprezes koła kol. H. Bartłomiejczyk odczytał specjalne przesłanie emeryckie.
Trzeba powiedzieć, że trochę zaskoczyliśmy naszego Gościa. Czekamy Andrzeju na formalny już akces do koła. Czekamy na Ciebie w każdy wtorek w biurze koła!

Kończącym elementem części oficjalnej uroczystości był wygłoszony przez kol. Henryka Bartłomiejczyka referat poświęcony 25-leciu uchwalenia przez Sejm X Kadencji w 1991 r. ustaw o PSP i o ochronie przeciwpożarowej.

W swoim wystąpieniu mówca nawiązał do przemian w pożarnictwie jakie spowodowały te ustawy, jak dzięki tym ustawom zmienił się status i warunki życia strażackich emerytów, począwszy od członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa (1950-1975) poprzez dekretowych funkcjonariuszy pożarnictwa (1975-1991) aż po strażaków –ratowników PSP po 1991 r. Wspomniał, że twórcy nowoczesnych ustaw strażackich z 1991 r. przez wiele lat byli zapomniani, prawie się o nich nie mówiło, nie otrzymali stosownych uhonorowań zawodowych, jak też orderowych. Mała też była faktyczna wiedze w tym temacie wśród młodych strażaków, a też niepełna była wiedza pośród emerytowanych strażaków. Ta sytuacja powoli zmienia się na lepsze, głównie dzięki staraniom naszego Zarządu Wojewódzkiego Związku zwłaszcza prezesa kol. Eugeniusza Engela przy wsparciu Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Twórcy ustaw strażackich wyszli z „podziemia” i zaczyna dobrze się dziać, czego wyrazem będzie np. konferencja naukowa na Uniwersytecie Wrocławskim w dn. 24.09.br. pt. „Rola ustaw strażackich o ochronie przeciwpożarowej i PSP w kształtowaniu systemu bezpieczeństwa wewnętrznego” – pełna informacja o tej konferencji będzie zawieszona na stronie internetowej koła i zostanie przesłana na skrzynki mailowe.
W dalszej części swojego wystąpienia referujący przedstawił okoliczności narodzenia się koncepcji stworzenia ustawy strażackiej o zupełnie innym kształcie i nie opartej na tradycjach i ówczesnych przepisach o ochronie przeciwpożarowej. Wszystko zaczęło się na przełomie 1989/90 od ppłk poż. Ryszarda Januszkiewicza, ppłk. poż. Eugeniusza Engela i ppłk. poż. Andrzeja Jaroszka. W efekcie działania wspomnianych oficerów, przy wielu perypetiach, włączyli się kolejni oficerowie z Dolnego Śląska oraz udało się zainteresować tematem naukowców Uniwersytetu Wr. W wielkim skrócie mówiąc – kontynuował H. Bartłomiejczyk – utworzony został Dolnośląski Zespół Ustawowy składający się z ośmiu oficerów (Ryszard Januszkiewicz, Eugeniusz Engel, Andrzej Jaroszek, Stanisław Ręcławowicz, Józef Modras, Eugeniusz Zajączkowski, Stanisław Mierzwa, Andrzej Abulewicz) i pracowników naukowych UWr. (prof. dr hab. Włodzimierz Gromski, prof. dr hab. Tadeusz Kocowski, prof. dr hab. Marek Bojarski, mgr Maciej Lamparski i dr inż. Mieczysław Cenin- tytuły naukowe obecne), którzy byli wspomagani przez zespół konsultacyjny powołany przez Rektora UWr. w którego skład wchodzili głównie kierownicy katedr Uniwersytetu. Zespół ten z wielkim zaangażowaniem, nie patrząc na swój osobisty czas, zdrowie, kosztem rodzin i karier zawodowych wspólnie z naukowcami „wymyślił” ustawy strażackie, które uchwalił Sejm w dniu 24 sierpnia 1991 r. Szczegółowy rozwój wydarzeń opisał kol. E. Engel w wydaniu książkowym „Moje wspomnienia z okresu tworzenia się strażackich ustaw z lat 1991-1992” , której wydawcą jest Zarząd Wojewódzki ZEiRP RP we Wrocławiu (książkę ww. można wypożyczyć podczas dyżurów wtorkowych).
Kończąc swoje wystąpienie kol. H. Bartłomiejczyk powiedział „ …Liczymy, że twórcy ustaw strażackich doczekają się stosownych uhonorowań, a we wszystkich środowiskach pożarniczych, zarówno PSP, OSP i emerytowanych strażaków powszechnie znana będzie wiedza i pamięć o tych, co zmienili ochronę przeciwpożarową dostosowaną do wezwań XXI wieku. Jestem przekonany, że tak będzie. My emeryci z legnickiego koła serdecznie dziękujemy tym, którzy przyczynili się do tego, że jesteśmy „PANAMI STRAŻAKAMI” jak mawia kol. Ryszard Januszkiewicz …”.

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali dostojni Goście, którzy przekazali najlepsze życzenia braci emeryckiej, wyrazili słowa uznania za działalność i podziękowania za współpracę w różnych obszarach w tym na rzecz umacniania wspólnoty w środowisku organizacji, instytucji i służb na szczeblu miasta i powiatu.

Potem głos zabrał ponownie kol. St. Duszeńko, który podziękował za życzenia i ciepłe słowa skierowane pod adresem zarządu koła i braci emeryckiej, a następnie zaprosił do wspólnego zdjęcia, poczęstunku oraz udanej zabawy z zespołem muzycznym.
Jak zawsze ta część spotkania rozpoczęła się od tradycyjnego odśpiewania Hymnu Emeryta z zespołem muzycznym. Śpiewali wszyscy, także Goście, i to pełną piersią.
Zaskoczeniem były dopisane do znanego powszechnie tekstu hymnu, dalsze jego zwrotki autorstwa kol. Piotra Kuchnio. Brawo Piotrze!!! Czekamy na kolejne.
Dalsza część spotkania przebiegła już w luźnej atmosferze. Konsumowano przygotowane potrawy, które były smaczne i gustownie przyrządzone. Jak zawsze dużym popytem cieszyły się pyszności na tzw. stale wiejskim przygotowane przez kol. Stasia Rudowicza z żoną Ewą.
Uczestnicy spotkania z wielką radością przywitali Pana st. bryg. Adama Koniecznego – Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, którego zatrzymały ważne obowiązki służbowe i z tego względu nie mógł uczestniczyć od początku w naszej uroczystości. Prezes koła serdecznie podziękował Panu Komendantowi Wojewódzkiemu za przybycie, jak też za lata współpracy na rzecz seniorów pożarnictwa Ziemi Legnickiej z oczekiwaniem na dalszą jej kontynuację już jako szefa wszystkich strażaków województwa dolnośląskiego.
Gdy zagrał zespół w tany ruszyli prawie wszyscy. Tłoku nie było, bo miejsca do tańczenia było ogrom.
Tańczono przed orkiestrą, w bocznej i tylnej części sali, a nawet na podwyższeniu ... przy muzykantach. Atmosfera zabawy królowała wszędzie. Kunsztem tanecznym popisywali się, zarówno panie w szykownych strojach, ale też panowie. Królowała skoczna muzyka, ale dawano radę, choć czasami tchu brakowało, serce łomotało, a pot rosił skronie …
Nie sposób kogoś wyróżnić. Jednak odnotować trzeba, że prezes koła Stasiu Duszeńko szalał na parkiecie i obtańcowywał nasze Panie.
Bawiono się w parach i grupowo.
Nie zabrakło też „pociągu”, który przemykał między stolikami i zakamarkami sali, porywając do zabawy prawie wszystkich. Choć „wagony” się urywały, ale na powrót się spinały i pociąg gnał dalej, i dalej, i dalej … aż zatrzymał się na stacji na uzupełnienie „wody” …
Wśród uczestników spotkania z aparatem fotograficznym szalał kol. Jacek Młynarczyk, ale i on też się nie obijał. Fotografował i tańczył, szło mu super na obu frontach, o czym świadczy fotka wykonana przez paparazzi …
Tańczono, spiewano, rozmawiano, konsumowano, wypoczywano, śpiewano, wyskakiwano na papieroska … i tak było prawie do północy.
Ale nastał czas rozstania … Do zobaczenia już wkrótce! Ładujcie „akumulatory” i …. przybywajcie!!! Jeszcze liczniej. Czekamy.

Ps. Wielkie dzięki dla Eli, Danusi i Krysi za olbrzymią pracę w przygotowanie sali na spotkanie, a także jej uporządkowanie po zakończeniu.

Tekst: H. Bartłomiejczyk
Zdjęcia: J. Młynarczyk, paparazzi





































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz