25.06.2015
Jubileusz 90 – lecia Urodzin Pana Mieczysława Tarnawskiego
W ostatnich dniach prezes legnickiego koła kol. Stanisław Duszeńko i wiceprezes kol. Henryk Bartłomiejczyk odwiedzili w Rzeszotarach Pana sekcyjnego pożarnictwa w stanie spoczynku Mieczysława Tarnawskiego, który obchodził piękny Jubileusz 90 Urodzin. Prezesi złożyli Szanownemu Jubilatowi serdeczne gratulacje i życzenia urodzinowe oraz podziękowali za działalność w kole i za lata wspólnej pożarniczej służby pod sztandarem św. Floriana, wręczając dyplom z życzeniami, statuetkę strażaka w akcji z dedykacją i kwiaty.
  Foto 1. Wspólne zdjęcie Jubilata z prezesem legnickiego koła kol. St. Duszeńko.
 
Dostojny Jubilat jest pionierem pożarnictwa na Ziemi Legnickiej. Urodził się w 1925 r. w miejscowości Komarówka niedaleko powiatowego miasta -Tłumacz, wojew. stanisławowskie (obecnie Ukraina). Ciągnęło go za mundurem strażackim. W pamięci utkwiły mu wspomnienia z Tłumacza, gdy w każdą niedzielę tamtejsi strażacy w galowych mundurach w szyku zwartym udawali się na Mszę Św. do miejscowego kościoła. Po ukończeniu szkoły, zdał egzamin do gimnazjum, gdy wybuchła II wojna światowa i przerwał edukację. Należał do harcerstwa. Po zajęciu terenów rodzinnych w 1939 r. przez władze radzieckie, pracował ciężko przy wrębie lasu, a potem w gorzelni …. W rodzinnej wsi zastała go wojna niemiecko – rosyjska. Do wsi wkroczyły, najpierw wojska węgierskie, a po nich Niemcy. W 1942 r. został wywieziony na roboty przymusowe na teren dzisiejszej Austrii, gdzie został ranny w rękę odłamkiem podczas bombardowania. Spod okupacji tereny, gdzie był na robotach przymusowych, wyzwoliły wojska radzieckie. Po zakończeniu wojny przez Węgry, Rumunię, dotarł do Stanisławowa, gdzie spotkał swoją rodzinę, skąd transportem dotarł w 1945 r. na Ziemi Odzyskane, do Legnicy, a następnie osiedlił się w Rzeszotarach. W Rzeszotarach z innymi założył w miejscową OSP. W pierwszym okresie działania OSP strażacy mieli na wyposażeniu m.in. sikawkę konną (jest prezentowana przed nową remizą do dnia dzisiejszego), a także … nosili broń. W tej jednostce aktywnie działa do dnia dzisiejszego czyli 70 lat !!! To zasługuje na słowa najwyższego uznania. W OSP Rzeszotary sprawował różne funkcje m.in. był skarbnikiem i słynął z dużej dbałości o finanse jednostki.
Foto 2. Jubilat w strażackim mundurze galowym OSP (2010 r.). 
 
Będąc członkiem rzeszotarskiej OSP, poznał strażackie rzemiosło, zdobywał doświadczenie ratownicze i podnosił swoje kwalifikacje pożarnicze.
Foto 3. Wóz bojowy OSP Rzeszotary z lat 50-ych XX w. (M. Tarnawski trzeci od prawej za kierowcą)
Następnie Pan Mieczysław podejmuje służbę w Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej przy Legnickich Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego w Legnicy.
Po reorganizacji tego przedsiębiorstwa, w wyniku czego utworzony został w 1953 r. Zakład Przemysłu Dziewiarskiego Milana – kontynuował służbę strażacką w zorganizowanej w tym zakładzie zawodowej straży aż do jej rozwiązania w 1967 r.
   Foto 4. Zbiórka strażaków ZZSP w „Milanie” - lata 60-te XX w. (M. Tarnawski pierwszy rząd, 2-gi od prawej).
 Foto 5.Ćwiczenia chemiczne w legnickiej „Milanie” lata 60-te XX w. (M. Tarnawski pierwszy od lewej).
  Foto 6. Jubilat z kolegami ZZSP Milana na galowo – 1952 r. (pierwszy z prawej)
 
Po rozwiązaniu zawodówki w Milanie, nadal pracuje w tym zakładzie, będąc jednocześnie członkiem zakładowej OSP.
Pan Mieczysław w czasie swojej 70 – letniej działalności w OSP Rzeszotary wniósł duży wkład pracy w rozwój organizacyjny, jak też bazy lokalowej i sprzętowej tej jednostki m.in. w wybudowanie nowoczesnej remizy z pełnym zapleczem oraz Izby Tradycji Pożarniczej przy tej jednostce – takiego małego muzeum strażackiego. Notabene jedynej tego typu placówki w regionie W poprzedniej kadencji wójt gminy Miłkowice zlikwidował Izbę Tradycji Pożarniczej przy OSP Rzeszotary! Trudno się z tym faktem pogodzić.
Pan Mieczysław miał duże osiągnięcia w zawodach sportowo – pożarni-czych m.in. na Krajowych Zawodach OSP w Zabrzu w 1964 r. reprezentował OSP Rzeszotary i walnie się przyczynił do zdobycia przez jego macierzystą jednostką II-go miejsca.
  Foto 7. Zawody powiatowe ZOSP w Parku Miejskim w Legnicy (lata 70 –te XX w.)
 
Uczestnik licznych akcji ratowniczo – gaśniczych na terenie Ziemi Legnickiej i Dolnego Śląska, jak też akcji zapobiegawczych m.in. w wielkiej powodzi w 1977 r., pożarów lasów w Borach Dolnośląskich, akcji ratunkowej po pęknięciu wału na zbiorniku poflotacyjnych kopalni miedzi w Iwinach.
Długoletnią służbę strażacką Drogiego Jubilata cechowało poświęcenie i wytrwałość w dążeniu do rozwoju ochrony przeciwpożarowej w zakładach przemysłu dziewiarskiego, w swojej miejscowości i w gminie.
Po przejściu na zasłużoną emeryturę i powstaniu legnickiego koła naszego Związku zostaje członkiem zwyczajnym i aktywnie uczestniczy w życiu naszej organizacji.
 Foto 8. Wspólne zdjęcie z kolegami z koła - 2010r. (M. Tarnawski stoi w ostatnim rzędzie, siódmy od lewej)
 
Za działalność zawodową i społeczną odznaczony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami m.in. Złotym Znakiem Związku OSP RP, Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.
To tylko kilka faktów z bogatego życia naszego Jubilata pod sztandarem św. Floriana. Dodać trzeba, że rodzinną tradycję strażacką kontynuuje syn Krystian, który jest członkiem OSP Rzeszotary. Także żona Jubilata należała do OSP od 1947 r., a jej mundur strażacki do dnia dzisiejszego wisi w szafie z odznaczeniem. Również wnuczka Karolina działała w OSP. Mamy nadzieję, że rodzinne tradycje strażackie na tym się nie zakończą. Wszak ma 6 wnuków i wnuczek oraz 13 prawnuków i prawnuczek.
  Foto 9. Wspólne zdjęcie z druhami OSP Rzeszotary z lat 60-ych XX w. (M. Tarnawski stoi pierwszy od prawej).
 
Pan Mieczysław, choć zdrowie nie takie jak przed laty, ma świetną pamięć, kapitalnie opowiada o mienionych czasach. Szkoda, że dotychczas nie pokusił się o spisanie dziejów swojego życia.
Czekamy na następne jubileusze.
Opracował: H. Bartłomiejczyk 
Zdjęcia: H. Bartłomiejczyk, arch. domowe M. Tarnawskiego



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz