I. Początki ruchu związkowego byłych zawodowych strażaków w Polsce.

Historia ruchu związkowego byłych funkcjonariuszy zawodowych straży pożarnych sięga 1992 r. – wówczas to z dniem 1 lipca rozpoczęła funkcjonowanie PSP, a zlikwidowane zostały dotychczasowe struktury ochrony przeciwpożarowej i byli funkcjonariusze (emeryci, renciści oraz służba resortowa) znalazła się poza resortem MSW.

Utworzenie PSP i przyznanie jej strażakom policyjnych uprawnień emerytalnych zbiegło się ze zmianą zasad powszechnych świadczeń emerytalnych – zabrano m.in. dodatek za szczególne warunki służby.

Na tym tle powstało uzasadnione niezadowolenie weteranów służby (około 9 tys. osób), którym przypadł historycznie trudniejszy okres służby w pożarnictwie polskim – zaś ich świadczenia w matematycznym wymiarze były niższe nawet w stosunku 1:4.

Niezadowolenie to wzrosło, gdy w nowym projekcie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych nie przewiduje się zrównania tych uprawnień, a komendy PSP w tym KG PSP nie podejmowały działań oczekiwanych przez pożarnicze środowisko emeryckie.

W tej sytuacji na spotkaniu ogólnopolskim przewodniczących kół i klubów emeryckich pożarników powołano w Warszawie w dniu 20 lipca 1994 r. Związek Byłych Funkcjonariuszy i Pracowników Pożarnictwa Polskiego (ZBFiPPP), a w dniu 19 września tego roku Sąd Wojewódzki w Białymstoku wpisał do rejestru stowarzyszeń. Głównym celem Stowarzyszenia było dążenie do uzyskania równouprawnienia emerytalno-rentowego byłych funkcjonariuszy i KTP ze strażakami PSP.

Od tego czasu następuje dynamiczny ruch związkowy emerytów i rencistów pożarnictwa. W końcu ustawa została dostosowania do żądań naszego środowiska i w 1994 r. świadczenia emerytalne pożarników tzw. starego portfela objęto nową ustawą „policyjną”.
Foto 1. Płk w st. spocz. Klemens Dziermański. prezes ZG ZEiRP RP w l. 1994-1999

Powstają w struktury związku krajowe i terenowe – wojewódzkie i rejonowe. Związek zmienia nazwę, by na Krajowym Zjeździe w dniach 3-4 grudnia 1995 r. w Supraślu, przyjąć obecną nazwę – Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP, a na przewodniczącego Zarządu Głównego wybrany został kol. Klemens Dziermański, a siedzibą władz krajowych pozostał Białystok. Związek w tym momencie zrzeszał ok. 2200 osób.


Opracował:
Henryk Bartłomiejczyk
Zdjęcie: foto 1(R. Świst.20 ZEiRP RP 1994-2014. Historia powstania i działalności. Wyd.  Poldruk Wałbrzych - zdjęcie str.249)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz